Plány na revitalizaci areálu bývalé textilky Perla poblíž historického centra Ústí jsou pro radnici prioritou aktuálního volebního období. Dům dětí a mládeže se měl začít stavět už letos. „Soutěž na dodavatele bude vyhlášena pravděpodobně v únoru nebo březnu,“ řekl začátkem roku starosta Petr Hájek s tím, že půjde o investici kolem 85 milionů. Původně ale město počítalo se zhruba poloviční částkou, proto se radnice rozhodla, že si nechá zpracovat analýzu finanční kondice města a požádá o dotaci. „O případném zahájení stavby rozhodne zastupitelstvo v září letošního roku na základě vysoutěžené ceny díla a ukončeného dotačního řízení programu ministerstva pro místní rozvoj,“ přiblížil následně starosta.

VZNIKLA PETICE

Opakované posunutí termínu zahájení stavby domu dětí a mládeže se části obyvatel města nelíbí. Sepsali proto petici, ve které žádají zastupitele, aby s realizací neotáleli.

Petici za necelý měsíc podepsaly téměř tři stovky lidí. „Žádáme, aby zastupitelstvoi přes finanční navýšení schválilo novostavbu domu dětí a mládeže, ale také přijalo závazné kroky směřující k započetí stavby,“ uvádí se v textu petice.

RODIČE SE BOJÍ O ZDRAVÍ SVÝCH DĚTÍ

Podle signatářů je areál bývalé Perly na stavební práce už více než rok připraven. „Obrovské prostranství však zatím zeje prázdnotou,“ upozorňují autoři petice. Připomínají, že na podzim uplyne osm let od okamžiku, kdy se orlickoústecký dům dětí a mládeže přestěhoval do provizorních prostor v budově bývalého textilního učiliště ve Špindlerově ulici.

„Celou tu dobu je představiteli města slibováno, že se pro DDM najdou vyhovující prostory. Projekt byl schválen zastupitelstvem města na podzim 2016, ale do dnešního dne se stavět nezačalo,“ upozorňují tvůrci petice.

Provizorium, ve kterém dům dětí a mládeže aktuálně funguje, je podle nich nadále neudržitelné. „Děti tráví čas v nevyhovujících až zdraví ohrožujících podmínkách. Nejkřiklavější jsou podmínky v keramické dílně, kde se několikrát do roka ucpe staré potrubí a v dílně plavou výkaly,“ uvádějí jako příklad. Rovněž připomínají, že v místnosti s lezeckou stěnou, ve které netěsní stará okna, se teplota v zimních měsících často pohybuje jen kolem deseti stupňů Celsia.

ÚVĚR JE REÁLNÝ, ŘÍKÁ STAROSTA

Vedení města by podle signatářů petice mělo investici do novostavby domu dětí a mládeže, který aktuálně navštěvuje kolem 1200 dětí, jednoznačně upřednostnit.

Rada by měla o projektu jednat tento týden. „Analýza finanční kondice města prokázala reálnou možnost přijmout úvěr na investiční výstavbu v následujících letech,“ říká starosta Petr Hájek. Předpokládané náklady na výstavbu domu dětí a mládeže jsou podle projektové dokumentace 90 milionů korun.

„Dotace, o kterou se město uchází z programu ministerstva pro místní rozvoj, může dosáhnout maximální výše 30 milionů,“ pokračuje Petr Hájek. O konkrétní výši úvěru bude už za pár dní jednat zastupitelstvo.