Původní projekt počítal s částkou ještě vyšší, a to 390 milionů. Kraj však letos původní investiční záměr zrušil a nechal zpracovat nové zadání stavby. O současném návrhu debatovali před pár dny zástupci kraje s primáři Orlickoústecké nemocnice, technickým úsekem a s architektkou. Cílem bylo definitivně schválit vnitřní uspořádání jednotlivých pater centrálního urgentního příjmu. Ten pacientům usnadní cestu k lékařské pomoci a ušetří životně důležitý čas.

„Informoval jsem, že kraj je připravený akci financovat s podmínkou zahájení realizace v roce 2018 kvůli čerpání velmi výhodného úvěru z Evropské investiční banky, který jsme jako kraj přijali v roce 2013 na předfinancování evropských projektů,“ uvedl na sociálních sítích hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Orlickoústecká nemocnice, stejně jako Pardubická, zatím nemá jednotné příjmové místo, což je pro pacienta nepřehledné a nepohodlné. Zkušenosti jsou tu takové, že se pacienti občas toulají po odděleních a hledají, kde jim bude poskytnuta péče.

„Zbytečné komplikace, a tím i ztráty často životně důležitého času, působí dosavadní praxe i Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje. Z tohoto důvodu jsou oba projekty pro centralizaci urgentních oborů alespoň těchto nemocnic hlavními investičními prioritami v krajském zdravotnictví,“ uvedl Ladislav Valtr, radní Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví.

Za dva roky hotovo

Projekt centrálního příjmu v Ústí nabývá konkrétních obrysů. Podle hejtmana se se zahájením stavby počítá v roce 2018, nepůjde však o „papírování“, ale reálné stavební práce. Dokončení se předpokládá v roce 2020. „Naší snahou je navrhnout vnitřní uspořádání v souvislosti s trendem sdružování všech nákladných provozů co nejblíže k sobě. Chceme tímto maximálně snížit provozní náklady, i co se týká počtu lékařů, sester a nižšího zdravotnického personálu,“ popsal projekt hejtman a dodal: „Rozhodně se nechceme dostat do jakéhokoliv personálního nedostatku. Byli jsme ujištěni ředitelem nemocnic Tomášem Julínkem, který je vedoucím pracovního týmu, že oproti současnému stavu je očekáván nárůst pouze pěti až deseti sester a nižšího zdravotnického personálu. U lékařů není nárůst předpokládán.“