Tábořiště pro  handicapované

Stanoviště s úkoly, jízda na koních, nové herní prvky, to vše a k tomu spousta odměn byla připravena nejen pro děti zdravé, ale i pro ty handicapované. Občanské sdružení Šťastný domov totiž nenese svůj název náhodou. Dává jej nejen osvojeným dětem v Líšnici, ale dočasnou formou v Kameničné i mnoha rodinám handicapovaných dětí a třeba i včelám… Cílem rodiny Kaplanových, která je hybnou silou sdružení, je rozdávat radost a pomáhat.

Nové tábořiště v Kameničné.


Na statku obklopeném krásnou přírodou bylo veřejnosti představeno nové tábořiště, na které sdružení žádá o dotaci v rámci projektu Orlické hory pro všechny. O prázdninách už hostilo první tábor pro rodiny handicapovaných dětí. A tábory na příští rok už jsou prakticky zaplněné.

Unikátní medodílna, jediná v Čechách

Na statku sdružení pořádá volnočasové aktivity nebo se tam scházejí „včelaříci", malí členové včelařského kroužku. „Navštěvuje ho deset dětí, pět zdravých a pět handicapovaných. Přihlásit se může každý, stačí mít zájem a nebát se. Děti se totiž učí i praktické věci, chodí ke včelám," představila neobvyklý kroužek Iva Kaplanová.
Šťastný domov má pod křídly jedinou chráněnou dílnu v republice zaměřenou na chov včel. Produkty „medodílny", jako je med, medovina nebo medové pivo, mohli ochutnat i návštěvníci na statku. V dílně ale vznikají i malované hrnečky, voňavé pytlíčky plněné bylinkami a další milé výrobky. „Dílna sídlí v Líšnici, zaměstnáváme patnáct lidí, většinou se třetím stupněm postižení, nejčastěji jde o mentální postižení, případně kombinaci s mozkovou obrnou. V Žamberku máme krámek chráněných dílen. Umožňujeme těmto lidem, aby se zařadili do společnosti a cítili, že jsou potřební. Když u nás začínají, jsou to ´ušlápnutí´ človíčci a po pár měsících rozkvetou," dodala spokojeně Iva Kaplanová