„Pokud přepočítáme výnos z daní na jednoho obyvatele Lichkova, jde o částku 5300 korun na obyvatele. A to je jen jedna šestina toho, co dostávají velká města. Přitom daně platíme stejně a každá koruna by se hodila,“ uvedl lichkovský starosta Zdeněk Brůna.

„Ze zpráv o zablokování novely ´odesáky´ mám špatný pocit. Asi to dokážou a pro vesnice to bude nadále špatné. ´Muziku tvrdí´ primátor Pavel Bém, z daní, a tedy i z nás, žije hlavně Praha. Kdoví, jestli už nemyslí na olympiádu. Téma města versus vesnice bylo živé už na jarní konferenci svazu měst a obcí, dost se to tam hádalo. Vítězně z toho vyšla města, protože při hlasování hraje roli lidnatost,“ poznamenal Josef Novák, starosta Orlického Podhůří.

„Budeme rádi, když úprava rozpočtového určení daní projde a vyváží ztrátu způsobenou reformou, protože dnešní systém je vůči obcím diskriminační. Proto jsme se připojili ke hnutí malých obcí, které jsou ochotny popřípadě podat ústavní stížnost. Obecně si myslím, že občan v naší vesnici není o nic méně občanem republiky než občan Prahy,“ komentoval návrh Jiří Pomikálek, místostarosta Nekoře.