Městský úřad v Králíkách se zapojil do projektu Adry Autolékárničky pro Keňu. Králická radnice bude sběrným místem do 28. února. Důvod pro vyhlášení sbírky je jasný: zatímco české domácnosti obsah „starých“ autolékárniček zpravidla nepotřebují, v Africe ještě budou využity při ošetřování zraněných. „Navázali jsme tak na sbírku Brýle pro Afriku, kterou jsme pořádali zhruba před rokem a byla poměrně úspěšná,“ konstatovala Veronika Rajtárová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví králického úřadu.
Také žamberská radnice vyzvala místní, aby zbytečně neplýtvali ještě použitelným obsahem autolékárniček a poskytli je k dalšímu využití českým humanitárním organizacím. Zájemci je mohou donést na městský úřad, konkrétně každý všední den od 8 do 14 hodin, v pondělí a ve středu do 17 hodin do kanceláře odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Nádražní ulici. Sbírka skončí 28. února.
Lékárničky vybírá ve svém sídle v Kopeckého ulici v Ústí nad Orlicí i oblastní spolek Českého červeného kříže, a to ve všedních dnech od 7 do 16 hodin, v pátek do 18 hodin. „Už se nám podařilo nashromáždit kolem dvaceti lékárniček. Dohodli jsme se také s obchodním družstvem Konzum a během celého února budou lékárničky vybírány ve všech prodejnách Konzumu v Ústí nad Orlicí,“ dodal ředitel spolku Jiří Preclík. Obvazy s prošlou dobou použitelnosti budou použity při výuce první pomoci ve školách, vhodný materiál by mohl posloužit i lidem v nouzi.
Do charitativní akce Adry na pomoc lidem v Keni se zapojila na přelomu roku i třída 4. B Základní školy A. Jiráska v Lanškrouně. Dětem se podařilo nasbírat 274 kusů lékárniček a Adře tak poslaly poštou úctyhodných čtyřicet kilogramů zdravotnického materiálu.
Mít v autě autolékárničku s novým obsahem ukládá motoristům vyhláška od prvního ledna. Součástí výbavy už musí být resuscitační maska s výdechovou chlopní nebo leták první pomoci.