A–centrum, denní a týdenní stacionář, nabízí klientům a jejich rodinám „respitní péči“. Jde o službu pomáhající rodičům, kteří mají na určitou dobu překážku, jež jim brání v celoroční péči o postižené dítě. „Zjednodušeně řečeno, jde o ´odlehčovací´ péči při krátkodobých pobytech,“ dodala Petra Nespěchalová, zástupkyně ředitelky.

Loni dokončená nástavba stacionáře se budovala s vizí tuto službu poskytovat, proto je pro ni vyhrazen jeden pokoj. Rodiče mohou svého potomka stacionáři svěřit na denní péči, když například potřebují něco zařídit na úřadech nebo jít k lékaři, je tu však i možnost týdenní péče. Od včerejška denní respitní péče využívá rodina dvanáctileté Alenky z České Třebové, protože její maminka je nyní nemocná. Alenka prostředí stacionáře zná – docházela sem jako předškolák. „Má možnost tu mít svého pejska, aby si tu lépe zvykla, protože tu jsou jiní klienti, než které znala. Netvoříme pro ni, jako pro ostatní klienty, individuální plán, ale přizpůsobujeme se jejím zájmům. Rodině vycházíme vstříc také ve školním roce, kdy Alenku pravidelně vozíme do školy,“ doplnila zástupkyně.

A co na to Alenka (na snímku se svým pejskem a kamarádem ze stacionáře)? Prozradila nám, že kamarádi ve stacionáři jsou fajn a je ráda, že tam může mít svého pejska Sunny. „Aspoň tu nejsem sama,“ řekla Deníku malá slečna při malování, které patří mezi její oblíbené činnosti. Službu si rodina hradí z příspěvku na péči. Stacionář nyní hlásí plno: šest klientů je v týdenním a šest v denním stacionáři.