Nový totem představili předsedkyně ČSOP Podorlicko Hana Grundová, starosta obce Rybník Jiří Hrdlička a řezbář Jaroslav Nastoupil. „Věřím, že tady totem vydrží dlouho a bude dominovat naučné stezce," uvedl Jiří Hrdlička.

Řezbář Jaroslav Nastoupil během svého proslovu vysvětlil, jaké motivy jsou ve dřevě vyryté: „U každého totemu, tedy i u tohoto, je většinou nahoře pták, který symbolizuje orla nebo bouřňáka. Potom tam najdeme strážce totemu, což je nějaké silné zvíře, většinou medvěd. Často se na něm také objevuje strážce duší, který v náručí svírá menší postavu. Mezi oblíbené motivy patří i sova, která u indiánů není představitelem moudrosti, ale symbolem skvělého nočního lovce."

Trampové poté totem přivítali písní Vlajka, kterou zahrála českotřebovská country skupina Medvědi, a zapálením ohně. Technickou podporu a finanční prostředky, které poskytly obec Rybník, město Česká Třebová a Pardubický kraj, zajistil provozovatel stezky ČSOP Podorlicko.
První dřevěný symbol stezky v Srnově vyřezal Josef Nastoupil už v roce 1973. Totem zde vydržel 27 let. V roce 2000 ho pak nahradil nový, který vytvořil syn Josefa Nastoupila – Jaroslav. Druhý totem ale musel být loni z důvodu nestability odstraněn. Letos se dominantu jednoho ze stanovišť naučné stezky povedlo obnovit. „V lednu přivezli kládu z borovice, která se nejdříve oškrabala a nechala se vymrznout, aby nepraskala. První řezbářské práce pak začaly v dubnu. Následně jsem musel práci na několik měsíců přerušit kvůli autorské výstavě a pokračoval jsem v ní až v létě. Malbu jsem dokončil v září a pátého října se už totem stavěl," popsal práci Jaroslav Nastoupil.

Akce Rodina na stezce je tradiční vycházka se soutěžemi pro rodiče a děti. Tentokrát během putování rodiny potkaly celkem tři stanoviště. „Přišla spousta návštěvníků, měli jsme sto průzkumných listů a všechny jsme použili," řekla Hana Grundová, předsedkyně ČSOP Podorlicko. Na prvním zastavení měly děti za úkol najít v lese papírovou paletku a přilepit na ni tři plody nebo listy různých barev. „Na druhé zastávce se děti a rodiče dozvěděli něco o životě veverky obecné. Seznámili se s jejím způsobem života, rozmnožování a potravou. Také zjistili něco o listnatých stromech v našich lesích," uvedl Libor Zajíček z ČSOP Podorlicko.

Na konci stezky účastníky čekala sladká odměna a odnesli si i něco navíc. „Na stezce se nám všem moc líbilo. Poznávali jsme stromy, povídali jsme si o veverkách, a tady v cíli jsme vybarvovali totem," hodnotily malé účastnice akce Martina a Lenka Faltusovy.
Dominika Kubištová