Ústředním tématem bylo přidělení dotací do oblasti sportu, kultury a volnočasových aktivit. Nechyběla ani osvědčená „ústecká témata“, jako je využití areálu Perly nebo potíže s klidovou zónou Kociánka, a tak „třecích ploch“ mezi koalicí a opozičními zastupiteli bylo tentokrát víc než dost.

„Skičko“ přišlo o polovinu dotace
Zatímco některé z dotací už schválila na svém jednání městská rada, posouzení zbylých návrhů připadlo zastupitelstvu. Horko bylo kolem příspěvku na tradiční lyžařské závody Skiinterkriterium, který byl kvůli pozdnímu podání žádosti zkrácen o polovinu na 25 tisíc korun. A to se nelíbilo především zastupitelům Stanislavu Havlovi a Luboši Bäuchelovi (oba TOP 09), kteří se v mezinárodním juniorském podniku angažují řadu let. Podle jejich vyjádření podali žádost obvyklým způsobem a nebyli upozorněni na změnu podmínek přidělení dotace. „Nepřijde mi to fér, i když mi budete argumentovat změnou situace,“ uvedl mimo jiné Stanislav Havel. „Pře se vedla o to, jestli má ´skičko´ podat žádost v rámci dotačních titulů v termínu do 14. ledna, či nikoliv. Z předcházejících let byla zvyklost schvalovat jejich podporu přímo v rámci rozpočtu, ne z grantových prostředků. Proto považovali žádost za schválenou a následně podali pouze formální žádost,“ argumentoval naproti tomu starosta Petr Hájek (SNK Oušťáci).

Problémy s Jiskrou: hrozí jí zánik?
Velice živá debata se pak rozběhla kolem dotace pro tělovýchovnou jednotu Jiskra. Její finanční situace je dlouhodobě neuspokojivá a dohoda o převodu sportovního areálu, který finančně Jiskru nejvíce zatěžuje, na město, je zatím pouze v rovině teorie.
Dotaci 235 tisíc na provoz sportovišť označil opoziční zastupitel Miroslav Stránský (ODS) za nedostatečnou. Podle něj může vést současná situace až k zániku tělovýchovné jednoty a podstatnému utlumení sportovní činnosti ve městě. „Chyby vidím na obou dvou stranách. Pokud by vedení Jiskry se svými ekonomickými záměry přicházelo na město včas, šlo to řešit dřív. A určitě mohli mít lépe spočítanou vlastní ekonomiku,“ míní zastupitel, sám aktivní člen volejbalového oddílu, který do Jiskry patří. Tedy zatím. „Podle mne hrozí rozpad tělovýchovné jednoty, jednotlivé složky už hrozí vystoupením z Jiskry. Šachisté to řekli jednoznačně, přiklánějí se k tomu gymnasté, i my volejbalisté si to umíme představit. Chybí nám peníze na tělocvičny, jsme zatíženi režií Jiskry, která je nemalá,“ doplňuje Miroslav Stránský.

Evergreeny: Perla, nádraží a Kociánka
Diskuze se v pondělí nevyhnula ani největším ústeckým tématům posledních let: vlakovému nádraží, areálu Perly a zóně Kociánka. V případě nádraží podalo město nesouhlasné vyjádření s úbytkem parkovacích míst, kterých mělo být místo původních 102 pouze 86. „V žádném případě nevydáme souhlas k projektové dokumentaci, která nám ubírá parkovací místa. Trvám na původním rozsahu,“ zodpověděl dotaz bývalého místostarosty Luboše Bäuchela Petr Hájek. Ten byl „pod palbou“ opozičních zastupitelů také kvůli areálu Perly v souvislosti s počtem možných parkovacích míst a využití prostoru. „Perlu sice máme, ale nemáme ani korunu v pokladně, abychom ji mohli teď jakýmkoliv způsobem řešit. Rok 2011 je na to, abychom si posbírali podklady a náměty,“ uvedl starosta.
Na závěr zastupitelstva se, jak už je v Ústí takřka zvykem, „přetřásala“ Kociánka. Ta je kvůli odpadávajícím žulovým segmentům v současnosti předmětem reklamačního řízení, což potvrdil vedoucí investičního odboru Jan Šebrle. „Reklamujeme jednak projekt, podle nás je ukotvení segmentů špatné. Reklamujeme i způsob přilepení, nebylo uděláno odborně a správně. Je dohodnuto, že projektant navrhne dodatečné ukotvení segmentů. Technické provedení nám bude známo v nejbližších dnech,“ řekl ve svém vystoupení zastupitelům. Podle Petra Strákoše (Oušťáci) jsou ovšem rizikové kruhové prvky i přes označení páskami stále nebezpečné. „Vysvětlete to dětem. Když jich vidím dnes a denně desítky, jak po skružích skákají, je to nějakých nárazů, se kterými použitá technologie podle všeho nepočítala. Každý další den si z mého pohledu koledujeme o malér,“ posteskl si zastupitel.
Že je každý den před mechanickým ukotvením prvků rizikový, připouští i starosta Petr Hájek. „Když to řekneme tímto způsobem, tak ano. Oplocení Kociánky si ale nedovedu představit. Musíme se s ní naučit žít,“ reagoval na námět Petra Strákoše, který v nadsázce navrhl nestabilní skruže obehnat plotem.

JAN POKORNÝ