Spor o zachování historického železničního nádraží v Ústí nad Orlicí se podle tamní radnice dostal do patové situace. Sdružení Nádraží nedáme! a dalším zastáncům zachování budovy se sice podařilo prosadit, že se objekt nemusí bourat, nikdo jej však nechce a nemíní investovat do jeho oprav. Nejisté je rovněž využití nádraží, řekl v pondělí na tisové konferenci radnice starosta Richard Pešek.

„Starou dámou“ se má zabývat Senát

Na veřejném slyšení se má otázkou ústeckého nádraží zabývat 17. března také Senát za přítomnosti šéfů Českých drah, SŽDC, ministrů dopravy a kultury a dalších osob. Slyšení je reakcí na petici za zachování nádraží s více než šestnácti tisíci podpisy. Pešek věří, že se podaří pohnout kupředu.

„Ze Senátu chceme odjet s tím, že když někdo říká, že zachrání nádraží, ať také někdo slíbí, že dá peníze na rekonstrukci. Navíc oprava kulturní památky, pokud za ni bude nádraží prohlášeno, bude mnohem dražší než obyčejné staré budovy,“ uvedl starosta. Pokud se nikdo nezaváže, že objekt opraví, město bude požadovat jeho demolici, výstavbu nového nádraží na jiném místě a urychlené započetí výstavby koridoru.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nedávno uvedla, že je ochotna přepracovat projekt modernizace železniční trati tak, aby původní nádražní budova zůstala zachována. Její převzetí od Českých drah, které patří, však odmítla. Dráhy se do oprav objektu také nechtějí pustit, navíc se kvůli sporům výstavba koridoru oddaluje.

Radnice již před časem prohlásila, že by město nádraží nechtělo ani opravené a zadarmo. Pro informační centrum, které do budovy navrhovalo umístit občanské sdružení, je příliš vzdálené od středu města. Podle sdružení by také v objektu mohla být například interaktivní expozice s železniční tematikou, expozice se vztahem k Ústí nad Orlicí, literární muzeum, ubytovna, restaurace nebo prostory pro spolkovou činnost. Návrh, aby nádraží sloužilo filmařům jako kulisa pro natáčení historických filmů, označil Pešek za nereálný, když se zároveň prosazuje jeho celková oprava.

Sdružení Nádraží nedáme! podalo několik návrhů na prohlášení nádraží kulturní památkou. Ministerstvo kultury mu již dvakrát vyhovělo, rozhodnutí však bylo vždy napadeno Českými drahami a není definitivně platné.

Nezájem města sdružení mrzí

Dokud nebude vyjasněn definitivní majetkový vztah k budově a dokud nebude jasné, kdo budovu zrekonstruuje, nechce Nádraží nedáme!, o.s. otevírat otázku jejího případného využití, protože dosud neví, kdo o této věci bude rozhodovat a s kým tedy jednat, uvádí se v tiskové zprávě, kterou sdružení Nádraží nedáme! zveřejnilo začátkem března.

„Ač město Ústí nad Orlicí nemá k budově žádný majetkový vztah, je tato budova z druhé poloviny devatenáctého století nedílnou součástí historického a architektonického dědictví města a sdružení Nádraží nedáme! věří, že pro představitele města bude tato budova znamenat další potenciál pro podporu cestovního ruchu oblasti Podorlicka. Návrhy může sdružení představovat i v dalších měsících, je třeba si však uvědomit, že vše je otázkou zájmu příslušných stran jednání. Nádraží nedáme! s politováním konstatuje, že současné vedení města Ústí nad Orlicí nehledá způsoby a nemá zájem hovořit o využití této budovy, což je tisícům zastánců jejího zachování velmi líto. Sdružení však pevně věří, že pro případné nově složené vedení tohoto města bude ´stará dáma´ důležitým odkazem našich předků natolik, že bude hledat s majitelem a občanskou veřejností její další využití,“ tvrdí se v materiálu, který redakci zaslal předseda sdružení Nádraží nedáme! Martin Kadrman.

(čtk, re)