Architekt Kokeš vysvětloval nejen záměry a význam úprav, ale řeč se stočila i na komplikace způsobené vyjednáváním s památkáři. „Někdy je obtížné prosadit daná řešení, například kolonádu vedoucí kolem Konírny v dolní zámecké zahradě. Ale mám zkušenost, že stavby, o kterých probíhala nejsložitější jednání, dostaly paradoxně pak ocenění. A právě i od památkářů," popsal mnohdy neviděné zákulisí vzniku mnoha realizací Přemysl Kokeš. Za hlavní cíl zahrad považuje průchodnost města pro pěší směrem od Třešňovce do centra, aby lidé mohli procházet příjemnou klidovou zelení.
V dolní zámecké zahradě se už začalo se stavebními pracemi a první fáze úpravy tohoto prostoru by měly být hotové na jaře 2014. Jedná se o amfiteátr, zpevněné plochy cest, po kterých by se mělo nechat dojít z Třešňovecké ulice až na náměstí A. Jiráska, veřejné osvětlení a rampu pro imobilní. Tou by se měli lidé dostat na nově postavený chodník kolem Konírny.
Jedním z nejživěji diskutovaných témat se staly drobné herní prvky a pobývání dětí ve veřejném prostoru. Eva Vetchá z Rodinného centra Dětský svět se zasazuje o město, ve kterém se děti zabaví na více místech. „Asi bych uvítala jako matka s dětmi více míst, na kterých si děti budou moct pohrát než jedno obrovské hřiště pro sto dětí." Návštěvníky akce také velmi zajímaly budoucí úpravy zahrad, mezi které patří plánovaný labyrint v travnaté části za zámkem nebo květinová zahrada ve vstupní části před muzeem.
Architekt Kokeš velmi povzbuzoval návštěvníky k aktivní spolupráci na podobě jejich města. „Nechte v infocentru svoje podněty a nápady, zvlášť ty, o kterých si myslíte, že by neměly v zámecké zahradě chybět." Stejná výzva platí i těm občanům, kteří se přednášky nezúčastnili, ale o vzhled Lanškrouna jim jde.
Den architektury si po třech letech existence v České republice získal své příznivce a letos se uskutečnilo 70 akcí ve 42 městech, v nejbližším okolí se připojila Litomyšl nebo Pardubice. 

Text a foto: Kateřina Kokešová