Devětapadesátiletý živnostník z Pardubic Eduard Kraus několik málo dní před volbami opustil kandidátku SPD. Redakce Deníku se proto obrátila na jeho straníky, ti ale o jeho odchodu zarytě mlčí. „Domnívám se, že je to jeho osobní rozhodnutí. Více nemám, co bych k tomu řekl,“ sdělil Jaroslav Bašta, lídr kandidátky SPD za Pardubický kraj. Deníku se odcházejícího Eduarda Krause prozatím nepodařilo kontaktovat.

Informaci ale nepřímo potvrdil také poslanec a současný předseda krajské buňky Jiří Kohoutek. „Informace se ke mně dostala, bohužel to ale nemám ověřené. Pána jsem nikdy neviděl a vůbec nevím, o koho jde,“ řekl Kohoutek.

Krajská místopředsedkyně Ivana Říhová Jarkovská o odchodu Krause z kandidátky nic neví. „Já jsem dnes ještě nebyla v práci. Nic o tom zatím nevím, ale zeptám se,“ řekla ve středu Deníku.

V pardubické krajské buňce je situace v posledních měsících napjatá. V porovnání s volbami v roce 2017 v ní totiž nezůstal jediný stejný kandidát. Také současný předseda a jediný poslanec SPD za Pardubický kraj Jiří Kohoutek se názorově rozešel s vedením strany a kriticky se vyjádřil k současné jedničce pardubické kandidátky Jaroslavu Baštovi.

„Přečetl jsem si o něm nějaké články a nepřišlo mi vhodné ho dávat k nám do kraje, kde ho nikdo nezná. Je to Pražák a ještě s takovou minulostí. V Pardubicích ani nebyl. Nikdo ho tam nezná a nikdo nám ho nepředstavil. Tenhle postup mi prostě přijde nefér,“ uvedl Kohoutek pro Deník N. Ve stejném rozhovoru pak vyjádřil přesvědčení, že po volbách jej strana odvolá z funkce předsedy.

Redakce Deníku ohledně odchodu Krause z krajské kandidátky opakovaně oslovila tiskové oddělení SPD i všechny ostatní krajské lídry. Ti však prozatím mlčí.

V celé republice opustilo kandidátky alespoň deset kandidátů. Mezi nimi například lídryně pražské buňky Aliance národních sil Jana Peterková nebo jihomoravská šestka pirátské kandidátky Miroslav Bárta.