Akce nazvaná Trhy domácích produktů proběhne od 10 do 14 hodin v lokalitě Na Skalách, nově zastavěné části vesnice. Místní nabídnou širokou škálu výrobků dětí i dospělých, k mání budou třeba i knihy zdarma.

„Trhy vznikly díky inspiraci od kamarádky ze Žamberka, která je pro děti uspořádala ze dne na den. Viděla jsem na Facebooku fotky, jak v kuchyni pracují na buchtách a langoších, a úplně mě to nadchlo. Hned jsem oslovila pár sousedů, jestli by do toho šli též. Do měsíce jsme měli první ročník trhů i tady Na Skalách ve Verměřovicích,“ vzpomíná na loňský začátek organizátorka trhů a místní obyvatelka Martina Moravcová.

Na prvním ročníku se před svými domy ukázalo 8 rodin a přišlo se podívat asi 30 lidí. Ochutnávali domácí buchty, koláče, guláš a velkým překvapením a trhákem se staly bylinkové sirupy a výtvory ryze dětské. „Vzájemně jsme se navštěvovali u stánků a díky připravené polévce a kotlíkovému guláši jsme nemuseli doma chystat oběd. Nejvíce jsem si cenila účasti lidí z Verměřovic, kteří došli k nám do trochu odříznuté části vesnice, snažíme se propojit,“ říká Martina Moravcová.

Pro letošní druhý ročník organizátorka vytvořila logo, které by charakterizovalo trhy i v dalších letech. „Přivedli mě na to sousedi, kteří na svém stánku hrdě hlásili Vyrobeno v Turecku, což je známá přezdívka Verměřovic,“ směje se. „Jsem na mateřské a mám chuť a čas se angažovat v akcích pro děti a místní. Kromě trhů jsme ve spolupráci s obcí Verměřovice letos uspořádali Malování na asfalt pro děti. Budu ráda, když se tyto akce budou opakovat a třeba inspirujeme další lidi k podobným aktivitám,“ doufá Martina Moravcová.

Adéla Babková Janovská