Komunální volby před čtyřmi lety znamenaly na vysokomýtské radnici zásadní změnu. Strana práv občanů, za kterou kandidoval tehdejší starosta Miloslav Soušek, volby vyhrála a s pěti mandáty se stala v novém zastupitelstvu nejsilnějším politickým uskupením. Ovšem z povolebního vyjednávání nakonec vzešla vítězně dvanáctičlenná koalice Nestraníků, KDU-ČSL, Patriotů pro Vysoké Mýto, ANO a Volby pro město. Občanští demokraté se, přes počáteční námluvy, ke koalici nepřipojili.

„Říkali jsme, že koalici podpoříme, pokud František Jiraský bude starosta, já místostarosta a každá ze stran bude mít radního. Dlouho to tak bylo, pak se přihlásil pan Baťa, že by dělal místostarostu, tomu řešení dali Nestraníci přednost,“ řekl Martin Krejza.

Koho máme na radnici?
Starosta:
František Jiraský (Nestraníci)

Místostarostové:

Helena Kejzlarová (KDU-ČSL), Martin Krejza (ODS, od
1. 3. 2016 nahradil Romana Baťu)

Radní:
Jiří Kovařík (Volba pro město), Blanka Kysilková (Nestraníci), Helena Mandíková (ANO), Jiřina Šafrová (TOP 09)

Zastupitelé:
Roman Baťa (Patrioti pro VM), Jaroslav Bendl (Nestraníci), Stanislava Burešová (ODS), Miloslav Coufal (ČSSD), Jiří Fišer (Patrioti pro VM), Marek Janouch (SPO), Jiří Junek (KDU-ČSL), Lubomír Kellner (SPO), Zdeněk Klát (SPO), Jan Lipavský (ANO), Miloslav Soušek (SPO), Pavel Vacek (Volba pro Vysoké Mýto), Jiří Vondráček (SPO), Iva Zelenková (Nezávislí)

Výsledky voleb 2014:
Strana práv občanů (5 mandátů, 19,92 %)
Nestraníci (3, 10,83 %)
ODS (2, 10,06 %)
KDU-ČSL (2, 10,04 %)
ANO (2, 8,40 %)
Patrioti pro Vysoké Mýto (2, 8,37 %)
Volba pro město (2,
6,89 %)
TOP 09 (1, 6,78 %)
Nezávislí (1, 5,96 %)
ČSSD (1, 5,92 %)

Změna nastala o půl druhého roku později. Místostarosta Roman Baťa (Patrioti pro Vysoké Mýto) z osobních důvodů rezignoval. Novým místostarostou zastupitelé zvolili právě Martina Krejzu (ODS) a radniční koalice posílila o dva zastupitele za Občanskou demokratickou stranu.

Nové vedení radnice vstoupilo do čtyřletého volebního období s několika prioritami. Po roce vládnutí vyzdvihl nový starosta František Jiraský, kromě dlouhodobě vyrovnaného hospodaření a transparentnosti rozhodovacích procesů, rovněž podporu místních podnikatelů a firem, opravy komunikací a revitalizaci veřejných prostranství nebo dořešení zásobování města kvalitní pitnou vodou.

Problém číslo jedna

Dlouhodobě řeší město potíže s dopravou. Vysokomýtská radnice v tom však má omezené možnosti, přesto se zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti na průtahu městem opět dostalo na seznam nejnaléhavějších problémů.

Bezpečnost chodců na přechodech pohlídají ještě v letošním roce na dvou místech ve městě kamery, které budou sledovat jízdu vozidel na červenou. Na některých přechodech je totiž kvůli přetížené dopravě mnohdy těžké přejít z jedné strany na druhou.

Dialyzační středisko

Poněkud trnitou cestou prošel za uplynulé čtyři roky záměr na vybudování soukromého dialyzačního pracoviště ve vysokomýtské nemocnici. Původní výběrové řízení vyhrála společnost B. Braun Avitum, radnice však od smlouvy kvůli nevýhodným podmínkám odstoupila. Firma se obrátila na soud, ale s žalobou na město neuspěla. Ve sporu, který se táhl rok a půl, hrozila radnici dvacetimilionová pokuta. V nově vypsaném výběrovém řízení zvítězila společnost Fresenius Medical Care, která nakonec dialyzační středisko v březnu letošního roku otevřela.

Komplikace však poznamenaly rovněž samotnou realizaci projektu poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil, že v zadávací dokumentaci scházelo stavební povolení. Vše se dořešilo a dialýza slouží už šest měsíců pacientům.

K úspěšným projektům vysokomýtské radnice patří nepochybně rekonstrukce krytého plaveckého bazénu, který se po osmiměsíční vynucené přestávce otevřel letos začátkem března plavecké veřejnosti. Oprava přišla na 65 milionů korun.

„Doufám, že jsme rekonstrukci provedli tak kvalitně, že bude bazén bez větších zásahů zase sloužit příštích čtyřicet let,“ řekl starosta Mýta František Jiraský.

Na bezmála třicet milionů korun se vyšplhala celková rekonstrukce náměstí Otomara Vaňorného včetně infrastruktury a městské zeleně. Stranou nezůstala ani sídliště a veřejná prostranství. Radnice do budoucna zamýšlí revitalizovat všechna vysokomýtská sídliště v jednotném duchu.

Památky mají prioritu

Nemalé prostředky investovala radnice za poslední roky rovněž do oprav památek. Rekonstrukce se dočkala Choceňská věž, jinak zvaná Karaska, a v letošním roce i Pražská brána. V soutěži o historické město roku Mýto sice neuspělo, získalo však cenu ministryně pro místní rozvoj za dobré výsledky v programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Úspěch: Plavecký bazén
Z otevření opraveného bazénu ve Vysokém Mýtě.
Opravený bazén ve Vysokém Mýtě opět slouží veřejnosti, rekonstrukce zachovala i původní, unikátní zvedací dno.

Průšvih: Spor o dialýzu
Dialýza.Ilustrační foto.
Vznik dialyzačního střediska ve vysokomýtské nemocnici provázely soudní spory, dnes už slouží pacientům.