V Sopotnici nedaleko Ústí nad Orlicí se v sobotu od 11.00 hodin sejdou kováři, kteří budou prezentovat svůj um a šikovné ruce po celý den až do pozdních večerních hodin. Připraveno je i několik dalších doprovodných ukázek řemesel. V rámci přátelského setkání příznivců kovářského řemesla je připravena v dopoledních i odpoledních hodinách ukázka kování koní tradičním způsobem za tepla. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci, kteří si budou moci svůj um a šikovnost také vyzkoušet pod dohledem zkušených mistrů kovářů a v žáru kovářské výhně se tak pokusit o své výtvory. Budou pro ně připraveny kovadliny, kladiva i další potřebné nářadí.

O hudební doprovod se postará od jedenácté hodiny dopolední hudební skupina Poi-tín (hudba Irska, Skotska a Anglie) a přibližně od půl třetí ji vystřídá Modrý den (bluegrass, country, folk). Průběh dne bude zpestřen ukázkami vystoupení dobových vojáků, řízenou degustací vín od malovinařů vinného sklepa u Staňků z Češova a večerní hudební tečkou bude od 20:00 vystoupení rockové skupiny Modrý Mauricius.

Noční kování

Od 22.00 je opět připraveno netradiční, ale o to zajímavější noční kování, které bude zahájeno salvou uniformovaných francouzských granátníků z dobových perkusních předovek. Vojáci v dobových uniformách budou přítomni i během soboty, kdy budou předvádět ukázky střelby ze svých historických zbraní. Přítomen bude také kamenosochař Josef Filip z Potštejna se svojí tvorbou. Letošním ročníkem přátelského setkání kovářů budou diváky dnem i nocí opět provázet sopotnický rodák Josef Cabalka – mistr kovářský, Jan Celer – kovář a podkovář z Kunvaldu. Sobotní setkání se uskuteční ve spolupráci se Společenstvím kovářů a Školou řemesel v Jaroměři, která zapůjčí výstavní kované ročníkové práce svých studentů. Rozhodně se bude na co koukat. Setkání kovářů stejně jako v loňském roce vzniklo i letos za podpory Obce Sopotnice a místního spolku Pecen. Občerstvení je v plném rozsahu zajištěno. Pořadatelé se na vás těší poslední květnovou sobotu.