Hlavní tah na Hradec Králové musel být několik hodin uzavřen. Dopravu řídili policisté. „Silnice I/14 byla zcela uzavřena v 19.50 hodin, doprava byla odkláněna z obou směrů přes Žamberk," uvedla tisková mluvčí policie Lenka Vilímková. Jak dodala, silnici se znovu podařilo zprůjezdnit po jedenácté hodině večer.
Kromě místních hasičů zasahovali v Sopotnici i dobrovolné jednotky z okolí. Podle operačního důstojníka HZS jsou sopotničtí hasiči stále v terénu, mj. museli pomoct vytáhnout auto „zaparkované" v potoce. „Přišlo to naráz a co se stane, nikdo nečekal. Vody bylo moc a šla odevšud, nepobíral ji potok ani louky. My bydlíme v horní části vesnice, tam to nebylo tak kritické, ale v té dolní to odnesli se vším všudy," svěřila se Orlickému deníku obyvatelka jednoho z rodinných domků v Sopotnici. Podle jejích slov začalo pršet kolem šesté odpoledne a v sedm už bylo Sopotnickým jasné, že je zle.
„Podobná blesková povodeň, ale v menším, sem přišla v osmdesátém roce," vzpomíná starosta Jan Antušek. „Někteří lidé měli vodu i v bytových prostorách, třeba půl metru vody. Zaplavené bylo i spodní patro obecní bytovky, školní družina a sklepy základní školy," vypočítává zasažené objekty Jan Antušek.
Likvidaci následků záplavy dnes odpoledne ovšem zkomplikovaly další vydatné srážky. Voda v potoce začala znovu stoupat, další přívaly stékaly i z polí.
„Máme zde zaměstnaných asi osm, devět lidí z úřadu práce, ti jsou také nasazeni na likvidaci následků bleskové povodně. Uděláme vše proto, aby bylo vše udělané v co nejkratší době a vrátilo se do normálu," konstatoval sopotnický starosta.

Přívalová voda ohrožovala po pondělní bouřce také Libchavy či Potštejn. V Orlickém deníku uvítáme, když nám z události zašlete fotografie nebo video. Na vaše příspěvky čekáme na e-mailové adrese dana.pokorna@denik.cz.

Situace zůstávala stále vážná. Lidé se obávají dalších srážek. A předpověď počasí není optimistická.