Na videu z palubní kamery je vidět, jak před sanitku jedoucí Pelhřimovem doslova vběhne chodkyně a za ní se vydá další skupina lidí. Podle zákona přitom nikdo nesmí vstupovat na přechod pro chodce, nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy.

Ke kritické situaci došlo v únoru na křižovatce ulic Nádražní a Václava Petrů. „Pokud bychom vycházeli z časového údaje uvedeného ve videu, pak by se s největší pravděpodobností jednalo o posádku, která transportovala do nemocnice pacienta s neurologickými obtížemi,“ informoval mluvčí vysočinské záchranky Petr Janáček.

S podobnými případy se zdravotníci setkávají, nicméně i tak je pro Janáčka tento incident jen těžko pochopitelný.

„Rádi bychom apelovali na všechny chodce, aby byli maximálně obezřetní a před vstupem do vozovky se přesvědčili, zdali mohou přejít, aniž by ohrozili sebe i ostatní účastníky provozu. Ze zákona vyplývá, že chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy a pokud se již na přechodu nachází, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel,“ vysvětlil.

Může jít o život 

V sanitce se zapnutou signalizací může pacient bojovat o život. Shodou okolností se nedaleko Pelhřimovska stala v noci z pátku na sobotu 4. března vážná dopravní nehoda. Osobní auto havarovalo u Lejčkova na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje, tři cestující utrpěli vážná zranění. Vyprošťovat je z vraku pomáhali hasiči z Vysočiny.

close Sanitka brzdí do křižovatky v Pelhřimově. info Zdroj: Deník/Ondřej Švára zoom_in Sanitka brzdí do křižovatky v Pelhřimově

V pondělí 6. března ráno se stala nehoda na silnici u Velkého Beranova. Zranil se tam jeden člověk a skončil v péči zdravotníků. Provoz na místě řídili policisté kyvadlově jedním jízdním pruhem.