Před několika dny se na radnici uskutečnilo setkání zástupců pražského ústředí Sokola s představiteli města. Tématem jednání byl stav sokolovny i místní Tělocvičné jednoty Sokol.

Nejsou lidi…

„Situace není jednoduchá, protože jednota má závazky vůči státu související s nedotaženou opravou sokolovny. Obdržela dotace z ministerstva školství, kultury, kraje i města, ale bohužel stavba není k dnešnímu dni zkolaudovaná. Bývalá starostka jednoty zemřela, hodně dokladů zůstalo u ní a její nástupci nevěděli o všech jejích krocích. Nyní se snažíme nastartovat takovou etapu, aby jednota žila. Chceme, aby sokolovna byla co nejdříve zkolaudovaná,“ uvedl Jiří Krátký, místostarosta České obce sokolské.

Smyslem jednání s městem bylo, aby jeho zástupci věděli o aktivitě ústředí a pomohli tuto záležitost společně dotáhnout. „Také jsem požádal starostu, zda by byl nápomocen vytipovat případné kandidáty do nového vedení místní organizace. Brandýský Sokol zrušen nebyl, žije, ale svým neúplným životem, neboť na mimořádné valné hromadě nezvolil nové vedení. Osobně si myslím, že důvodem je to, že jednota táhne za sebou velké břemeno dluhů. Vedení České obce sokolské rozhodlo o pomoci tento problém dořešit,“ dodal představitel Sokola. Pokud bude budova sokolovny zkolaudována, mají sokolové letos šanci získat až o 75 procent vyšší částku na činnost. „Poskytovaná dotace sice nepokryje celkové provozní náklady budovy, ty musí sanovat další aktivity členů, pronájmy, reklama či příspěvky na činnost od města,“ poznamenal místostarosta. V Brandýse příslib dotace města sice nezískal, ale podle vyjádření starosty Petra Tomáška by si město pronajímalo sál na některé vlastní akce.

Další možnosti

„Byl bych hrozně rád, kdyby se podařilo před koncem letošního roku svolat valnou hromadu jednoty do zkolaudované sokolovny a na jednání se našli členové, kteří by tělocvičnou jednotu řídili. Většina sportujících obyvatel Brandýsa nalezla vyžití v budově školní tělocvičny. Ale i takovýchto víceúčelových sokoloven bývá ve srovnatelných městech víc. Úkolem majitelů je nastavení vhodných podmínek a rozumné zacházení se svým majetkem. Dnes mají sportovci v sokolovně i další možnosti, jako je napříkad zřízení posilovny, pořádání kursů kalanetiky, aerobiku, pingpongu, karate a tak dále. Zvláště když školní tělocvična je podle mých informací dost vytížená,“ dodal Jiří Krátký.

Místostarosta ČOS se stará o zajištění podmínek pro celkem 185 000 členů Sokola na území celé republiky. Těch brandýských je sto dvacet, polovina z nich jsou děti.