Hodně v tomto směru podniká v poslední době ředitel Regionálního muzea Vysoké Mýto Jiří Junek. Pro něho je muzeum „na zelené louce“ dlouhodobým plánem činnosti.

Svět motorů

„V muzeu mapujeme historii firmy Sodomka. Dnes je dobré, když muzea našeho typu mají nějakou specializaci. V Mýtě se nabízí karosářství, je to v České republice téma poměrně neobvyklé. Začali jsme před dvěma lety významným počinem: na severu Čech jsme zakoupili vozidlo Aero 50 Dynamik od soukromníka, je to jediný vůz v Evropě, druhý zachovaný je v muzeu v Kalifornii. Vloni jsme získali kočár firmy Sodomka, letos začínáme vydávat edici o firmě a výrobcích,“ upřesnil aktivity Jiří Junek. V době první republiky bylo v našich zemích na tři stovky karosářských dílen a firem, pro muzeum bude náročné leccos zajistit a získat. V muzeu se rozšíří také prostor pro exponáty, jako první tam bude vůz značky Aero 50 Dynamik: jeho opravy skončí asi tak za čtvrt roku.

„Byl jsem pověřen vypracováním studie muzea karosářství, také tím, kdo by se podílel na tomto muzeu, třeba město, autodrom, letiště, školy a další. Měl by vzniknout projekt Svět motorů: v muzeu poučení, na autodromu zábava,“ dodal k záměrům Jiří Junek. „Město bude podporovat vznik muzea, chceme se ucházet o dotaci na zřízení. Pozemek pro muzeum je ve stadiu úvah, možná by se jednalo o proluku v zástavbě u M–klubu, je to ale zatím jen jedno ze šesti, možná sedmi míst, o nichž se uvažuje,“ poznamenal místostarosta města František Jiraský. „Jsme této myšlence velmi nakloněni, domluvíme se postupně o případné menší finanční výpomoci,“ podotkl Daniel Patka, generální ředitel firmy Iveco Czech Republic, bývalé Karosy, jejímž předchůdcem byla firma Sodomka.