„V rámci třídění získáváme roztříděný odpad a některý lze zobchodovat. Až budeme mít novou linku, jsme schopni udělat nějaké tržby," uvedla starostka města Jana Ponocná. Díky recyklaci části odpadu se zároveň sníží náklady na jeho svoz a skládkování. Město chce na pořízení nové třídící linky také získat dotaci. Zatím podnik používá pronajaté starší zařízení.
V pohraniční oblasti Králicka je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost, trpí jí hlavně lidé s nízkou kvalifikací.
Sociální podniky jsou v Pardubickém kraji stále výjimečné. Tyto podnikatelské aktivity by měly prospívat společnosti a životnímu prostředí, vytvářet pracovní příležitosti zvláště pro handicapované nebo osoby se společenským znevýhodněním a zisk by měly z větší části použít pro svůj další rozvoj. Podle serveru www.ceske-socialni-podnikani.cz jich kromě Králík existuje sedm, většinou podporují zaměstnanost zdravotně postižených lidi.

Je to příjemný pocit mít zase práci, říká paní Zdena

Nový sociální podnik v Králíkách dal práci šestačtyřicetileté paní Zdeně. Poté, co ji propustili z AVX v Lanš-
krouně, byla dva roky v evidenci úřadu práce. „Je to příjemný pocit mít zase práci," říká žena.
Paní Zdena rozhodně nepatří k těm, kdo jsou radši na „pracáku", práci sháněla aktivně, ale marně. „Doma jsem to snášela špatně, být bez práce je těžké. Ale práce se v mém věku hledá těžko," vzpomíná. Její dcera už byla v té době dospělá a živila se sama. „Nedovedu si představit, jak bych to dělala, kdyby byla dcera menší," přiznává.
S radostí uvítala možnost pracovat na třídění odpadů v rámci veřejné služby. „Práce se mi zamlouvala, a tak, když byla ta možnost, jsem tady zůstala a od prosince jsem tady zaměstnaná. A jsem velmi spokojená," zdůrazňuje žena. Pochvaluje si i dobrý kolektiv. A doufá, že si práci udrží.