Na komunikacích místy zůstala vrstva ujetého sněhu, ve které se tvořily až pět centimetrů hluboké vyjeté koleje. Nehody, které bylo možné jen za dopoledne počítat na desítky, si naštěstí nevyžádaly vážnější zranění. Většinou šlo o auta uvíznutá ve sněhových závějích nebo klouzající po zasněžené vozovce. Některé silnice byly během dopoledne krátkodobě uzavřené, jinde se tvořily dlouhé kolony.

Silnice první třídy jsou od pondělí udržovány nepřetržitě. "V terénu je veškerá dostupná silničářská technika. Na silnicích je většinou rozbředlý sníh s vyjetými kolejemi,“ potvrdil technik údržby společnosti Sovis Pavel Jerie. Všechny silnice prvních tříd v kraji jsou podle firmy zajišťující jejich údržbu se zvýšenou opatrností sjízdné.

Problémy se nevyhnuly ani autobusovým linkám. Naštěstí zpravidla nešlo o nic vážného, většina nehod autobusů, například v Králíkách, Rudolticích, České Třebové nebo Albrechticích se obešla bez zranění. "Se zvýšenou opatrností byly dnes silnice na Orlickoústecku a Svitavsku sjízdné. Některé výjimky představovaly prudké zatáčky a kopce, které byly nesjízdné, například Brandýs, Mostek a Třebovice v Čechách. Během kalamitního dne jsme měli nehodu na Svitavsku. Naštěstí bez zranění," informoval Petr Král ze společnosti ICOM transport.

Nejvážnější situaci řešili hasiči v Klášterci nad Orlicí, kde v autobuse, který sjel do příkopu, zůstalo kvůli zablokovanému otevírání dveří uvězněno deset dětí a dva dospělí. K události došlo kolem sedmé hodiny ranní. Cestující hasiči evakuovali, nikdo nebyl zraněn. “Osoby byly převezeny dobrovolnými hasiči do vesnice,” uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Vyprostit autobus, který byl nebezpečně nakloněný na bok, se podařilo kolem deváté. Dalšímu autobusu, který uvízl na kluzké vozovce v zatáčce, pomáhali hasiči rovněž v Brandýse nad Orlicí.

V Ústí nad Orlicí skončil ve sněhových závějích dokonce i sypač, který upravoval vozovku. Potíže neměli jen řidiči autobusů a kamionů, ale i osobních aut, mimo jiné v Dolní Dobrouči nebo Libkově, kde osobáku hrozilo převrácení do příkopu.

V polohách pod 400 metrů přecházelo během úterního dopoledne sněžení do deště, od středních poloh hrozí místy tvorba sněhových jazyků. Sněhové přeháňky s deštěm se očekávají v Pardubickém kraji i během středy. Na horách bude sněžení vydatnější s možností tvorby sněhových jazyků a závějí. Až do středeční půlnoci platí varování Českého hydrometeorologického ústavu ohledně silného větru nad 65 kilometrů za hodinu a sněžení.