Štafeta k radnici
Neznáte některé lídry politických stran a uskupení? Mnohé o nich prozradí nový seriál Deníku Štafeta k radnici, který dnes startuje. Všem lídrům v Ústí nad Orlicí postupně položíme dvanáct stejných otázek. Dozvíte se, jaké mají vzory, jak snášejí kritiku, ale také kde se oblékají. Úkolem každého z oslovených bude připojit třináctou otázku, tu bude směřovat na dalšího kandidáta.

Prvním kandidátem, který o sobě ledasco prozradí, je PETR HÁJEK. Deník jako prvního oslovil současného starostu Richarda Peška, ten však nakonec kvůli pracovní vytíženosti neodpověděl.

Petru Hájkovi je 43 let. Je lídrem Sdružení nezávislých kandidátů – OUŠŤÁCI. Od roku 1993 je zaměstnancem Městského úřadu v Ústí nad Orlicí – nejprve pracoval jako investiční technik, od roku 2000 působí jako vedoucí investičního odboru.

Kterou část města máte nejraději?

Vnímám město jako celek a těžko se mi určuje jednotlivá část. Bydlím v jeho centru a mám všechno téměř na dosah ruky, takže přirozeně ke středu města pociťuji největší sympatie. Ale že bych ho měl nejraději, to říct nemůžu.

Kterou nebo které budovy byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?

Nemám potřebu bourat. Nepodařené anebo době poplatné budovy se daří velice vkusně předělat (např. kniha a hrůzostrašný skelet obchodního domu na náměstí, Malá scéna, bývalá budova OV KSČ, aj.), takže věřím, že se nám časem podaří vylepšit i vzhled Perly nebo kulturního domu.

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Někdy je 50 hodin týdně zoufale málo a někdy zase zbytečně moc, takže podle aktuální potřeby.

Kolik hodin týdně chcete vyhradit pro vaši rodinu?
Odpověď je zbytečná, souvisela by zákonitě s odpovědí na předcházející otázku. Naštěstí mám chápající rodinu, která toleruje anebo si již zvykla na to, že upřednostňuji svoje pracovní povinnosti a záliby.

Koho pozvete do úřadu jako prvního, až se stanete starostou?

Tak to opravdu nevím a ani v současné době neřeším.

Jak snášíte kritiku?
Dobře a jsem svým způsobem za ni vděčný.

Máte osobní vzory? Koho?
Nemám. Z každého, koho bych chtěl mít za vzor, si vyberu něco a dál se snažím zůstat sám sebou.

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Ze současných politiků si za vzor žádného neberu. Jediný, kdo mi stále leží v hlavě, je pan Václav Havel, ale to snad ani nebyl politik, ale prostě Pan prezident. Ale proč by svým chováním a přístupem nemohl být takový i starosta města, že.

Kterou knihu, co jste četl v posledním půlroce, byste nám doporučil?

Bohužel už delší dobu nemám na čtení knížek čas, takže nic nedoporučím. Ale po zveřejnění své kandidatury mi manželka na noční stolek položila Dona Quijota, tak asi začnu.

Kde si kupujete oblečení?
V obchodě.

Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo?

Jestli myslíte do jaké restaurace, tak nemám žádnou „tutovku“. Stačí mi, že vím, kam nechodím.

Co vám chybí ke štěstí?

Nic. Nestěžuji si. Jsem vlastně spokojený. Rozpolcený, ale spokojený.

Místo otázky pro dalšího ústeckého lídra popřeji raději panu Jiřímu Čepelkovi brzké uzdravení a návrat do pracovní činnosti.