V posledních letech se 
v Česku utopí každý rok přes dvě stě osob. Ještě před půlstoletím to byl víc než dvojnásobek. S plaváním, vodními sporty či skoky 
do neznámých hlubin souvisí i tisíce úrazů.

HAZARD I NEOPATRNOST
„Příčin, které vedou k této smutné statistice, je celá řada. Často jde o pouhou náhodu a neopatrnost 
s vážnými důsledky, ale 
v nejednom případě sehrává roli i vyslovený hazard 
– přeceňování sil anebo konzumace alkoholu," říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.
Dojde-li k neštěstí na vodních plochách a přírodních koupalištích, jsou to právě pracovníci této služby, kteří zasahují jako první. Práce mají dost, avšak někdy už pomoci nedokážou.
Českou veřejnost zneklidnila začátkem července zpráva o smrti mladé ženy na Orlíku poté, co do dřevěné pramice narazil bez-ohledný řidič vodního skútru. V souvislosti s následnou diskusí o omezení provozu skútrů se však David Smejkal místo zákazů vyslovuje spíše za prevenci.

DĚTI NIKDY BEZ DOZORU
Do osvěty na řekách a nádržích se zapojuje i Policie České republiky.
„Pokud možno, nikdo by se neměl koupat sám. Ani zkušení plavci někdy neodhadnou síly a plavání může zkomplikovat obyčejná křeč, byť jen pár metrů od břehu," píše na webu policie.
A také radí, že rodiče by neměly nikdy a za žádných okolností nechávat děti 
u vody samotné. Platí to nejen pro rybníky a koupaliště, ale i pro bazény u rodinných domů.
„V obci na Litomyšlsku došlo k tragické události, kdy se utopilo malé dítě 
v bazénu," informovala 
v polovině července policejní mluvčí Hana Kaizarová.
Jednalo se o 14měsíční holčičku, rodiče ji hledali půl hodiny. Až pak ji našli pod plachtou bazénu.
Odborníci proto radí používat uzamykatelné zastřešení. Pravděpodobnost náhodných pádů dětí nebo domácích zvířat do vody je tím značně omezena.

SKOKEM DO INVALIDITY
A kolik se toho už napsalo 
o tom, že je životu nebezpečné skákat do vody na neznámých místech.
Naposledy na svou nerozvážnost doplatil zhruba 25letý muž. Na přehradě Hracholusky za Plzní zemřel po skoku do vody.
Nepomohl ani zásah vrtulníku, hasičů i vodních záchranářů. „Skočil špatně na skálu a utrpěl vážné poranění hlavy neslučitelné se životem," uvedla mluvčí plzeňské krajské záchranky Lenka Ptáčková.
„Není-li voda dostatečně hluboká, skok končí buď smrtí, protože dotyčný si zlomí vaz, anebo ochrnutím v důsledku poškození páteře. Takové události řešíme bohužel zpravidla každé léto," poznamenává tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

PIVO, VÝBAVA VODÁKA?
Výčet situací, při kterých dochází v létě k nehodám, by nebyl úplný bez zmínění nešvarů vodáků.
„Alkohol patří k výbavě mnoha z nich o to více, že na turisticky vyhledávaných řekách jsou bufety umístěné přímo u vody," říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. „Následky plavby 
v podroušeném stavu bývají tragické, protože pozornost klesá a sebevědomí roste, 
i když se loď blíží k nebezpečnému jezu."
Na toto nebezpečí se už stále více zaměřuje i policie, která na vodních tocích postupně zavádí praxi podobných kontrol, jak je znají řidiči motorových vozidel ze silničního provozu. A pokuta není malá, za porušení zákazu plavby pod vlivem alkoholu nebo omamných látek hrozí takzvanému „vůdci plavidla" pokuta do výše až 100 000 korun.

V tmavých a hlubokých vodách Pastvin už našla smrt řádka lidí

Orlickoústecko – Jak málo někdy stačí, aby se z veselého prázdninového zážitku stala noční můra, která se bude vracet za bezesných nocí. Třeba rodině, která v srpnu roku 2012 kempovala u Pastvinské přehrady.

TĚLO NAŠLI V HLOUBCE
Osmadvacetiletý muž chtěl přehradu přeplavat, ale přecenil své síly a rodina mohla jen s hrůzou přihlížet, když zmizel pod hladinou. Jeho tělo našli až po náročném pátrání potápěči v patnáctimetrové hloubce. Riskantní koupání už mnohokrát skončilo na Pastvinské přehradě smrtí. Na rekreanty dává pozor Vodní záchranná služba Pastviny, která o letošních prázdninách neměla žádný případ, v němž by šlo o život. Ošetřila už řadu zranění, jako řezné rány nebo odřeniny.
Nebezpečné mohou být i bazény u rodinných domků. Tragédie se odehrála minulý měsíc nedaleko Litomyšle, kde se pod plachtou zahradního bazénu utopilo roční dítě. Na Orlickoústecku se loni v červenci utopil v Dvořisku muž, letos policie neregistruje žádný případ utonutí. „Žádné utonutí při koupání jsme zatím neměli," potvrdila tisková mluvčí policie Lenka Vilímková a připomněla ty z letních sezon v Pastvinách, které neskončily šťastně.

DESATERO U VODY
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže sestavila desatero bezpečného pobytu u vody. Třeba neplavat a neskákat do vody v neznámých místech. Jak již v minulosti řekl v rozhovoru pro Orlický deník předseda Vodní záchranné služby Pastviny Oldřich Houdek, ve stojatých vodách bývá nejčastější příčinou úrazů nebo tonutí opilost a ztráta soudnosti: „Plavec posilněný alkoholem přeceňuje své schopnosti a podceňuje rizika, která hrozí. Za střízliva by tak daleko neplaval nebo by se určitě nenechal vyhecovat ke skoku ze skály, kde to nezná, nedělal skopičiny na lodičce uprostřed přehrady…"

Desatero pobytu u vodyPamatuj, že na plavidla nepatří děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest
Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný
Neplav a neskákej do vody v neznámých místech
Plav ve vyznačeném prostoru, máš záruku záchrany života
Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy
Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody
Neplav, jsi-li rozpálený nebo unavený
Neplav hned po jídle, nech si alespoň jednu hodinu odstup
Neplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si doprovod lodičky
Důvěřuj členům vodní záchranné služby, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci