Vůně jehličí k Vánocům neodmyslitelně patří. Někomu doma zavoní stromek zakoupený u supermarketu, stejně krásně však bude vonět i stromek z plantáže od soukromníka, který je navíc citelně levnější. Na Orlickoústecku se vánoční stromky dají koupit například na plantážích v Lukové nebo v Oucmanicích, kde byl o víkendu pěkný „šrumec“.

Rodinné dobrodružství

Rodinným dobrodružstvím může být výběr stromku na plantáži vánočních stromků v Lukové, kde si každý může vybrat stromek, označit si ho a vlastnoručně uříznout nebo si ho nechat pokácet. V Oucmanicích už stromky na zákazníky čekají vytříděné v řadách podle druhu i velikosti. Zdejší plantáž je se svými devíti hektary oproti té lukavické, jež má 1,5 hektaru, obrovská. Jejich majitelé jim však po celý rok věnují stejně velkou péči.

Srovnání cen stromků

„Na jaře se sází, počet stromků závisí na tom, kolik máme k dispozici plochy, někdy je to pět tisíc, ale sázeli jsme také třicet tisíc stromků na tři hektary. Letos jsme sázeli jen asi čtyři tisíce stromků. Potom se musí hnojit, stříkat proti plevelům, přes léto se seká tráva, mezitím se stříhá, s nůžkami běháme prakticky po celý rok, ale nejvíc v červnu a červenci,“ popsala Eva Olivová z Oucmanic.

Než vánoční stromek provoní byt nebo dům, roste pět nebo šest let. V Oucmanicích jich každý rok prodají asi pět tisíc, v Lukové kolem tří set. „U nás se nejvíc prodává smrk pichlavý a jedle. Borovice se prodávají čím dál méně. Je to dáno tím, jaké jsou, třeba letos jsou dost velké. Obecně platí, že se prodávají buď veliké stromy, nebo hodně malé,“ uzavřela Eva Olivová.

Pro ilustraci uvádíme srovnání cen dvoumetrových vánočních stromků:

zatímco smrk pichlavý u supermarketu v České Třebové stojí 399, borovice lesní 299 a jedle 649 korun, u soukromníků v Oucmanicích koupíte smrk a borovici za 230 korun a jedli za 410 korun.