Budoucnost areálu Perly je věcí, o níž se v bývalém okresním městě v posledních měsících mezi lidmi často diskutuje. V současné době už má ovšem poměrně jasné kontury. Zastupitelstvo posvětilo záměr města areál od textilního podniku koupit, podle včerejšího vyjádření starosty města Richarda Peška se pracuje na smlouvách o koupi a také o pronájmech některých prostor, jež by měla Perla v budoucnu ještě užívat (mj. jídelna).

Cenu neprozradil

„Budeme se snažit, aby smlouvy byly připraveny do zasedání zastupitelstva, které je plánována na 26. ledna. Pokud se to nepodaří, věřím, že to dopadne do dalšího zasedání zastupitelů, které bude na konci února,“ prohlásil ústecký starosta na tiskové konferenci radnice. Podle jeho slov už jsou obě strany na ceně dohodnuty. „Dokud ale nebudou smlouvy podepsány, nebudeme cenu rozhodně médiím říkat. Domluveni jsme, až bude podepsáno, cenu oznámíme,“ dodal.
Jak Richard Pešek uvedl, v areálu byli už před časem někteří architekti, kteří vytvořili ve skicách návrhy, jak s rozlehlým areálem, který je v centru města a má rozlohu zhruba osmi ústeckých náměstí, v budoucnu naložit. „Pokud vše dopadne podle našich představ, bude samozřejmě vyhlášeno regulérní výběrové řízení na zpracování projektu,“ upřesnil. Připustil, že se hlásí zájemci o využívání prostor. „Už se ozvali kupříkladu developeři, kteří by měli zájem stavět byty, my chceme znát podmínky, chceme do toho mluvit, proto jsme také do koupě areálu šli. Určitě bude období, kdy si budeme vybírat z těch, kdo se nabídnou. Máme nabídky třeba i z oblasti zdravotnictví, což je v dnešní době docela zázrak,“ uvedl starosta. Jeho slova doplnil i místostarosta Luboš Bäuchel: „Máme také slíbenou určitou podporu Pardubického kraje. Pokud získáme areál Perly, může pomoci s vytipováním některých podnikatelských subjektů, které by do Ústí mohly přijít i s podporou evropských dotací.“

Nejdřív parkoviště?

A jaké budou první kroky, pokud město areál definitivně získá? Podle starosty dostali ještě před Silvestrem někteří úředníci radnice i pracovníci Tepvosu úkol, aby zjistili, jak a kde by se dalo v prostorách Perly parkovat. „Aby se tam už následující den po podepsání smlouvy mohla dát cedule ´parkoviště´ a mohla tam parkovat auta. Perla má spoustu náměstíček a zákoutí, kam by se vešlo hodně aut. I kdybychom s Perlou v tomto roce nedělali vůbec nic, mohlo by nám to řešit parkování v centru města,“ uzavřel Pešek.