Stavba dálnice D35 pokročila k Vysokému Mýtu. Aktuálně už v okolí města probíhají výkopové práce a archeologický průzkum. Hrozilo, že těžká technika zničí dva smírčí kříže ze středověku, které se nacházejí na okraji města. Radní Vysokého Mýta proto rozhodli, že oba kříže vyzvednou ze země a přestěhují do bezpečí.

„Kříže vytesané z pískovce připomínají násilné trestné činy. V okolí Vysokého Mýta je těchto smírčích křížů několik, ale přímo v koridoru dálnice jen dva. Pro uložení křížů jsme vybrali kostel Nejsvětější Trojice v Jungmannových sadech, kde budou mít ideální podmínky,“ uvedl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Jeden smírčí kříž se nacházel u výpadovky z Vysokého Mýta na Hradec Králové v těsné blízkosti silnice I/35. 

„V tomto místě má však být velká okružní křižovatka, která bude součástí sjezdu z dálnice,“ vysvětlil Jiraský. Smírčí kříž pochází z 15. století a svým ztvárněním je velmi zajímavý. „Na přední straně kříže je patrné v náznacích vyobrazení nějakého nástroje. Může se jednat o topůrko sekery. Na kříži je nápis v gotické minuskule,“ přiblížila památku mluvčí města Marie Lněničková.

Vše o smírčích křížích - ZDE

Smírčí kříž však nestojí na původním místě, v minulosti se nacházel uprostřed pole. „V roce 1993 ho ale při orbě vyvrátil traktor a bylo rozhodnuto o posunutí kříže,“ doplnila Lněničková.

Ještě starší je druhý smírčí kříž, který stával u silnice z Vysokého Mýta směrem na Vraclav. Na tomto místě podle historiků došlo v minulosti k vraždě. „Na místě byl vztyčen smírčí kříž pravděpodobně ve 13. nebo 14. století. Díky dodnes zřetelnému vyrytému reliéfu na přední straně víme, že vražedným nástrojem byl luk a šípy, případně kuše,“ dodala mluvčí.

close Dva smírčí kříže u Vysokého Mýta ustoupily stavbě dálnice D35. info Zdroj: Ondřej Halama zoom_in Dva smírčí kříže u Vysokého Mýta ustoupily stavbě dálnice D35.

Tento kříž se zřejmě po dostavbě dálnice vrátí na své původní místo. „Tady bude blízko dálnice silnice na Domoradice přeložena a napojena na komunikaci, kde stával kříž,“ podotkl Jiraský. Smírčí kříž starý stovky let zůstane v bezpečí kostela pro jistotu, aby ho při stavbě silnice nepoškodila technika.

Smírčí kříže lidé uvidí vystavené v kostele 2. června při Noci kostelů a následně v září během Městských slavností.

V Pardubickém kraji se dochovalo více než dvacet smírčích křížů, nachází se v okrese Ústí nad Orlicí i na Svitavsku. Na Pardubicku není podle databáze smírčích křížů žádná taková památka.

Co je smírčí kříž

Smírčí kříž je kamenný kříž postavený nejčastěji na místě, kde se stal hrdelní zločin nebo neštěstí. Ve středověku bylo možno při trestání provinilců uplatnit systém tzv. smírčího práva, kdy byl provinilci uložen nějaký úkol, kterým odčinil svůj zločin. Takovým úkolem kromě vyrovnání s postiženou rodinou mohlo být i vytesání a vztyčení kamenného kříže na místě, kde byl zločin spáchán. Podobným symbolem je křížový kámen, což je kříž vytesaný do kamene a nemá tudíž klasický „křížový" obrys.

Vraždou, usmrcením člověka pohrdl jedinec Kristovou výkupnou obětí a darem stvoření. Toto jednání si vůči živoucímu Bohu žádalo usmíření – potvrdit, že si křesťané váží Vykupitelova kříže.A tak vedle odškodnění pozůstalých byli pachatelé zločinu odsuzováni ke stavbě smírčích křížů.

Křížové kameny byly stavěny také jako upomínka na pohromy, například morové epidemie.