Mnohé obce na Orlickoústecku už ji schválily a předpokládá se, že další je budou následovat.
„Zákaz vstupu šmejdům" vyhlásili přijetím nařízení minulý týden v Lubníku na Lanškrounsku. Starosta obce Radek Šembera si od něj slibuje hlavně to, že vychytralé obchodníky odradí. „Už kvůli seniorům jsme se tak rozhodli na základě stížností, které dostávalo minulé zastupitelstvo. Alespoň jednou za rok se vždycky objevili a prodávali všechno možné. Často šlo o nabídky výhodnějšího odběru plynu nebo elektřiny," řekl. Vedení obce chce vyzvat občany na různých akcích či prostřednictvím zpravodaje, aby kontaktovali obecní úřad nebo policii, pokud by je někdo takový oslovil. „Spolu s dalšími obcemi chceme toto narušování soukromí vymýtit, aby byl na vesnici v tomto směru klid," dodal starosta.

Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace Greta Mazalová tato opatření vítá. Zná totiž mnoho případů, kdy byli spotřebitelé podomními prodejci přesvědčeni k podpisu nevýhodných smluv. Radí, aby lidé v žádném případě obchodníky nevpouštěli domů. „Těch praktik pořád přibývá. Prodejci jsou anonymní, nemají legitimace nebo je mají falešné. Když je seniorka sama doma a stojí nad ní dva chlapi, tak jim vše ze strachu podepíše. A těžko se pak zjišťuje, o koho šlo," řekla. Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace má síť poraden, kde podvedeným lidem proškolení certifikovaní poradci pomáhají domoci se práva. Ovšem triky podomních prodejců jsou podle Grety Mazalové stále zákeřnější. „Tvrdí například, že jsou ze sociální služby, a lidé si myslí, že jim jdou zdarma vysát koberec. Oni jim vysají kousek, pak jim přístroj prodají za plnou cenu, i když je použitý. Protože je přesvědčí, že jej dnes koupí se slevou. Ale pod podmínkou, že ve smlouvě musí být datum z minulého měsíce, protože teď už ta sleva neplatí a prodávají to běžně daleko dráž. Lidé jsou rádi, že zboží pořídili se slevou, ale přitom už nemohou od smlouvy odstoupit, jak jim to umožňuje zákon ve lhůtě čtrnácti dnů, protože datum je dřívější. A podle toho data je to dřívější," řekla Greta Mazalová, která upozorňuje na to, že podomní prodejci využívají zvláště momentu překvapení. Na nečekanou nabídku lidé mohou reagovat nerozvážně, aniž by se s někým poradili.

Ačkoliv na Orlickoústecku v současnosti SOS – Asociace svého pracovníka nemá, mohou se na ni lidé obracet telefonicky, prostřednictvím zpoplatněné infolinky na čísle 900 10 10 10. Záležitosti týkající se obrany spotřebitelů řeší bezplatně Občanská poradna.

Ani zákaz šmejdy neodradil. Zaplatí

Na základě podnětu občanů schválili nařízení zamezující podomní prodej v dubnu loňského roku také v Dolní Dobrouči. „Vyskytly se tady případy, že byli starší občané obtěžováni různými nabídkami. Jejich děti si tady pak stěžovaly, že se k nim někdo stavoval," uvedla pracovnice obecního úřadu Dana Karešová. Starosta Pavel Šisler její slova doplnil: „Přímo se jednalo mimo jiné i o prodejce elektřiny." Podomní obchodníci se však zastrašit nenechali a objevili se znovu. „Máme tady hlášeny dva konkrétní případy porušení naší vyhlášky, které budeme právně vymáhat. Už jsme je předali právnímu zástupci," prozradil Pavel Šisler.

Řešením přestupků proti nařízení je od Obecního úřadu v Dolní Dobrouči smluvně pověřena letohradská městská policie. Na služebně v Dolní Dobrouči má svého strážníka, který může v případě oznámení okamžitě zasáhnout. Velitel Jaromír Hrubý osvětlil, čeho se zjištěné kauzy týkají. „V obou případech se jednalo o nabídku výhodnějšího dodavatele elektřiny," řekl. Přidal i informaci, jak při vyšetřování podobných přestupků postupují. „Na základě oznámení zjistíme jejich totožnost a požadujeme vysvětlení. Pokud uznáme, že došlo k porušení vyhlášky, což se v obou případech prokázalo, postupujeme případ náležitému správnímu orgánu. Touto věcí se bude zabývat Městský úřad v Ústí nad Orlicí," vysvětlil a pokračoval: „Stává se, že se pachatelé vymlouvají na to, že pouze kontrolují, zda jsou smlouvy pro občana výhodné. Smlouvu samozřejmě shledají nevýhodnou a nabídnou vlastní produkt, čímž už porušují nařízení, a na základě toho mohou být stíháni. Většinou to i přes opatření dál zkoušejí, dokud na ně někdo nezavolá policii."

V případě, že se provinění obchodníkům prokáže, hrozí jim sankce až ve výši dvou set tisíc korun. Greta Mazalová však připomněla časté úskalí při vymáhání pokuty: „Je velice těžké se na nich něčeho domoci. U sebe při zadržení peníze nemají a na řízení se nedostaví. Jedinou funkční ochranou proto zůstává nepustit si je k tělu."