Ještě v pátek odpoledne si ústečtí fandové létání při pohledu na modrou oblohu mohli mnout ruce. Jenže v noci na sobotu a také druhý den ráno se potvrdila stará pravda, že „větru a dešti neporučíš“. Přeháňky a nízká oblačnost málem patnáctý slet letadel, jenž měl odstartovat úderem čtrnácté hodiny, zhatily.

Definitivní „ano“ padlo v poledne

„Báli jsme se, že produkce vůbec nebude, za deště by byla ohrožena bezpečnost letců,“ připomněl přímo na letišti předseda ústeckých aviatiků Jiří Svatoš skutečnost, že v dešti to na travnatých letištích prostě nejde. Počasí se ale nakonec přece jen umoudřilo, a tak přesně v poledne rozhodli pořadatelé dva měsíce plánovanou akci neodvolávat.

Daň si ale zhoršené podmínky vyžádaly, a nešlo jen o nižší diváckou návštěvu, která byla proti loňským více než třem tisícům přibližně poloviční. Jak potvrdil Jiří Svatoš, kvůli špatnému počasí chyběla v Ústí letadla z Moravy. Výjimkou potvrzující pravidlo byl akrobatický letec Petr Biskup. Ten nad ústeckým letištěm hned ve dvou vystoupeních proháněl svůj Zlín Z–50 a jeho špičková pilotáž sklidila zasloužený potlesk.

Vědět o sobě během sobotního odpoledne dali také členové pořádajícího aeroklubu. Z už legendární „Anduly“ provedlo seskok hned jedenáct ústeckých parašutistů, v programu nechyběl ani skupinový let kluzáků. „Třeba nalákáme více lidí právě k plachtění, máme jich nyní proti padákům poměrně málo,“ zmínil Jiří Svatoš také propagační význam akce, kterou precizně provázel Jan Brzskovský a finančně ji podpořilo město. Starosta Richard Pešek, který si na letiště také našel cestu, byl s úrovní patnáctého sletu spokojen a přiznal i osobní vztah k létání: „Na podobných akcích mi velmi záleží, je dobře, že tu dnešní nepřekazilo počasí. V příštím životě určitě budu pilot, pan Svatoš mě občas vozí v ´ultralajtu´ a pohled na orlickou krajinu mohu všem jen doporučit.“

JAN POKORNÝ