Pokud hledáte zajímavý tip na sobotní odpoledne, jeden takový nabízí ústeckoorlický aeroklub. Na obloze se od čtrnácti hodin budou prohánět současné i historické letouny, už od deseti dopoledne bude areál pro zájemce otevřen.

Kdo poletí v suchoji, není ještě jasné


Od roku 1995, kdy zažil slet svou premiéru, se těší zájmu veřejnosti. A předseda aeroklubu Jiří Svatoš věří, že dva měsíce příprav přinesou podobný úspěch jako před rokem. „Loni tady totiž bylo odhadem tři a půl tisíce lidí, kdyby přišli znovu, byla by to špica,“ doufá Svatoš také v přízeň počasí. To by s teplotami okolo dvaceti stupňů a beze srážek mohlo hrát aviatikům do karet. „Ve vzduchu bude okolo dvaceti strojů, další budou k vidění na ploše. V ukázkách se předvedou určitě také zástupci domácího aeroklubu, například ve skupinovém letu nebo výsadcích z Antonova AN2,“ přibližuje program akce další z činovníků klubu Jaroslav Hrdina.

Kromě historických letadel, v propozicích uvádí ústecký aeroklub například Piper L4H nebo Nieuport 12, by měli návštěvníci sobotního sletu zhlédnout rovněž špičkovou akrobacii na stroji Suchoj SU–26M. Kdo ovšem bude sedět v kokpitu stroje, jenž by měl přiletět do Ústí opět z Moravské Třebové, není podle pořadatelů zatím jasné. Tradiční slety však pamatují třeba účast Martina Stáhalíka, jednoho z nejslavnějších českých akrobatických pilotů a několikanásobného medailisty z mistrovství světa, jenž tragicky zahynul v březnu před osmi lety.

Zajímavostí bude letová ukázka nového stroje pojmenovaného Phoenix, vrtulníku Schweizer nebo představení obojživelného amphibie Siegel. „Už stojí na našem letišti, jedná se o dvoumístný stroj poháněný stokoňovým motorem. Je schopen běžně přistát také na vodě,“ zmínil parametry jednoho z bonbonků sobotní akce Jaroslav Hrdina.

JAN POKORNÝ