Při odklízení sněhu před svým domem zemřel v pátek v Třešti na Jihlavsku čtyřiašedesátiletý muž. Policisté, kteří byli k případu přivoláni, se ho pokoušeli do příjezdu záchranářů oživovat, avšak bez úspěchu. Nebylo zjištěno cizí zavinění, přesné okolnosti úmrtí se vyšetřují.

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové muž trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass. „Přes rychle poskytnutou masáž srdce a umělé dýchání muž zemřel na zástavu srdce,“ řekla Filová.

Nerovný boj s počasím

Od pěti hodin ráno bojují se sněhem silničáři v Brně, problémy má i hromadná doprava. „V terénu je všech čtyřiadvacet posypových vozů. Nasadili jsme i tři záložní. Doposud jsme spotřebovali zhruba 450 tun posypových materiálů. Krom toho jsme nasadili i dvaadvacet traktorů s radlicemi,“ uvedl ředitel společnosti Leoš Chasák. Podle něj jsou silnice většinou pokryté nižší vrstvou rozbředlého sněhu, nebo jsou holé a mokré.

Plný počet sypačů, tedy sedm, nasadili na dálnici D1 u Brna také silničáři ze Střediska správy a údržby dálnic v brněnských Chrlicích. Podle jeho pracovníků se zatím daří udržovat dálnice sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podobně mluví i jejich kolegové ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Sněžení vyvolává problémy na všech silnicích, ale zatím nemám informace o tom, že by doprava někde stála," uvedl ředitel společnosti Jan Zouhar. Dodal, že cestáři vyjeli s veškerou svojí technikou, tedy zhruba 120 sypači a 180 traktory s radlicemi. „Zatím jsme naštěstí nemuseli nasadit sněhové frézy,“ uvedl Zouhar.

Problémy se sněhem hlásí zaměstnanci brněnského dopravního podniku. „Měli jsme několik nesjízdných úseků,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová na problémy, které mají především obyvatelé odlehlého Ořešína.

Plné ruce práce mají na letišti v Tuřanech. „Práce máme nad hlavu. Sníh odklízíme nejen z vzletových drah, ale také samozřejmě z veřejných částí letiště. Tedy i z chodníků a parkoviště. Naštěstí není velký provoz, první letadlo z Prahy přiletí až ve dvanáct, snad to do té doby stihneme,“ uvedl ředitel letiště Tomáš Plaček. Více k situaci v Brně najdete ZDE

Úsek dálnice mezi Ostravou a Olomoucí je uzavřený

Dálnice D1 mezi Olomoucí a Ostravou je kolem 320. kilometru kvůli několika nehodám na dvě hodiny uzavřena v obou směrech. V tomto úseku dálnice na Novojičínsku se staly najednou kvůli sněžení pravděpodobně tři nehody. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic a policie.

„Stalo se tam několik dopravních nehod, podle prvotních informací zřejmě celkem tři. Dálnice je proto v tomto úseku uzavřena,“ řekl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Podle něj se všechny nehody obešly bez zranění. „Předpokládaná délka uzavření daného úseku je ještě přibližně dvě hodiny, než policisté nehody vyšetří. Policisté i silničáři dělají všechno proto, aby daný úsek byl zprovozněn co nejdříve,“ uvedl před 15. hodinou Gřes. Podle něj jsou příčinou zřejmě špatné povětrnostní podmínky a fakt, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky. Policie proto vyzývá řidiče, aby za současných podmínek jezdili opatrně.

ŘSD doporučuje řidičům, aby ve směru z Ostravy do Prahy sjeli z dálnice a vyhnuli se uzavírce použitím exitu na 330. km na Fulnek. Ve směru z Prahy do Ostravy mají použijte exit na 311. km na Bělotín. Dále mají pokračovat po silnici číslo 48, najet na dálnici mohou znovu v Hladkých Životicích.

Hlavní tah z Mohelnice na Hradec je zablokovaný

Desítky kamionů blokují hlavní tah směrem z Mohelnice na Hradec Králové. Podle informací silničářů dva pruhy hned za Mohelnicí blokuje přibližně padesát aut, dopravu na místě řídí policie.

„Kamiony začali silnici ucpávat krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. Místo, aby se řadily za sebou, ucpaly oba jízdní pruhy, takže směrem na Studenou Loučku je průjezdný pouze pruh v protisměru. Policisté se snaží dostat na místo naší techniku, máme tam dvě auta, pak jsme vyslali další. Používáme sůl, ale už i inertní posyp,“ informoval dispečer správy silnic z cestmistrovství Zvole Ivan Petko.

„Všechny vozovky jsou hůře sjízdné pro kamiony, které mají problém na každém kopečku. Pokud jsou prázdní, nepomůže jim ani zimní výbava,“ sdělil dispečer šumperských silničářů Pavel Švestka.

V Praze zranil sypač chodce

Pražští silničáři vyrazili do boje se sněhem, od rána v metropoli slabě chumelí. Podle meteorologů má sníh padat celý pátek i v sobotu a v metropoli může nasněžit do sobotní půlnoci až 25 centimetrů. "Před polednem proto Technická správa komunikací vyslala do ulic všechny své sypače," sdělil mluvčí TSK. Dopravu zatím počasí nekomplikuje, kolony se tvoří pouze místy. V pražských Kobylisích sypač při couvání lehce zranil chodce, uvedl server lidovky.cz. Sanitka ho převezla do nemocnice na Bulovku.

„Nehoda se stala u vozovny Kobylisy. Malý sypač, který čistí chodníky, při couvání srazil chodce,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Muže ve věku 55 let s poraněnýma nohama odvezla sanitka do nemocnice Na Bulovce, dodala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. Policie nehodu vyšetřuje a zatím neví, kdo ji zavinil.

Železničáři vyhlásili pohotovost

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se mimo jiné stará o průjezdnost kolejí, vyhlásila pro své zaměstnance pohotovost. Důvodem jsou komplikace hrozící v železniční dopravě kvůli vydatnému sněžení. Sdělil to mluvčí SŽDC Pavel Halla. Zatím vlaky jezdí bez větších problémů.

„Máme nyní druhý stupeň, což znamená, že všichni mají pohotovost a čekají na pokyn k výjezdu do terénu,“ řekl Halla. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko, strašákem jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje.

Krizový plán mají připraven také České dráhy. Instruovaly například své zaměstnance, aby v případě uvíznutí vlaku rozdávali teplé nápoje zdarma, zpřístupnili toalety ve stojících vlacích a na zapadlých stanicích a pasažéry o situaci průběžně informovali.

Vlaky zatím jezdí bez větších problémů. Na Moravě, kde sněží nejvíc, činí zpoždění maximálně dvacet minut. „Nelze jednoznačně říci, co jde na vrub sněžení, vzhledem k předpovědi počasí ale musíme počítat s možnými potížemi,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Větší zpoždění si vezou ze zahraničí pouze mezinárodní vlaky.

Řada nehod na Příbramsku

Na Příbramsku sněží a místy fouká vítr, který může tvořit návěje na vozovkách. Silnice prvních tříd jsou mokré po chemickém posypu nebo zasněžené. V souvislosti se začínajícím sněžením a teplotami pod bodem mrazu, začínají být silnice kluzké. Hlášeny jsou nehody a to především na strakonické silnici.

Na silnici 1/18 v obci Dubno u obchvatu se stala ráno nehoda dvou osobních aut se zraněním. Na místě policisté prošetřují okolnosti nehody. Dvě zranění si vyžádala nehoda, která se stala na R/4 u Dubna ve směru Skalka. Nákladní a osobní auta havarovala pak před devátou hodinou na strakonické silnici v obci Dubenec a před obcí. Nejsou hlášena zranění.

Nehoda s těžkým zraněním je hlášena na strakonické silnici před obcí Chraštice ve směru na Strakonice. Jsou tam dvě havarovaná vozidla, nákladní a osobní. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému. Další informace a fotogalerie ZDE

Na Žďársku uvízly kamiony

Na husté sněžení, které v pátek zasáhlo také Žďársko, by si měli dát pozor především motoristé vyrážející po silnici I/37 ze Žďáru nad Sázavou směrem na Vatín, Sazomín, Křižanov a dále až do Velké Bíteše. Silnice je v délce 36 kilometrů pokryt zhruba pětimilimetrovou vrstvou uježděného sněhu. Komunikace je však s opatrností sjízdná.

Silničáři vyjeli do terénu s veškerou dostupnou technikou a komunikace průběžně ošetřují. Přesto už na některých místech ve žďárském okrese uvízly kamiony, například u obce Jílové. Policisté už museli od rána řešit několik dopravních nehod. Více ZDE

Zlín svolal krizový štáb a uzavřel parky

Vydatné sněžení komplikuje už od ranních hodin dopravu také na Zlínsku. Zlínská radnice dokonce svolala na třináctou hodinu městský krizový štáb kvůli zimní údržbě. Výsledkem jejich jednání bylo změna v plánu údržby městských komunikací, omezení trolejbusové dopravy a částečné uzavření městských parků.

„Údržbu silnic jsme omezili na I. a II. Pořadí důležitosti. Z celkových dvě stě dvaceti kilometrů silnic bude tedy ošetřováno pouhých šedesát a to v centru města a trasy trolejbusů. Podobně to bude i s chodníky. Z původních sto třiceti kilometrů, bude udržováno také jen šedesát,“ uvedl vedoucí operačního štábu města Zlína Miroslav Šenkýř. Dodal, že omezena bude i městská hromadné doprava. „Podle mých informací na některých místech úplně stojí provoz,“ zmínil.

„Zákaz vstupu do uzavřených částí parků bude proveden vymezovací výstražnou páskou s nápisy vstup zakázán, která bude umístěna na všech řádných přístupových trasách pro pěší,“ přiblížila mluvčí.

Uvedená omezení budou platit od pátku tří hodin odpoledne zřejmě po celý nadcházející víkend.

Zlínský kraj patří spolu s Jihomoravským podle meteorologů mezi nejvíce zasažené v republice. „Sněžení je tam neintenzivnější. Srážkové úhrny se tam pohybují na třech centimetrech nového sněhu za hodinu. V kraji by mělo dnes napadnout kolem patnácti centimetrů sněhu,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Dodala, že odpoledne by měl začít padat mokrý sníh, který se bude místy měnit na mrznoucí déšť. „Budou tedy hrozit námrazy. Navíc v této oblasti zesiluje vítr, takže budou vznikat sněhové jazyky,“ doplnila Honsová. Více informací s fotogalerií najdete ZDE

V Ostravě jsou v pohotovosti i hasiči

Od páteční osmé hodiny ranní, kdy pomalu začínalo v Ostravě sněžit, vyrazilo do ulic všech čtrnáct sypačů, které má společnost Ostravské komunikace k dispozici. Zároveň v tuto chvíli jezdí v ulicích Ostravy dalších osm traktorů s radlicemi. Na boj se sněhem jsou již připraveni i hasiči. „Pluhy byly instalovány i na šest vozidel hasičského záchranného sboru. Upravená auta v případě potřeby pomohou s odklízením sněhu,“ řekl Jiří Maléř z Ostravských komunikací. Více informací ZDE

Sněžení zasáhlo i Klatovsko

Na celém území okresu Klatovy od pátečního rána sněží. „Na Klatovsku můžeme očekávat, že napadne místy více než 50 cm sněhu. Sněžení na celém území okresu bude průběžné a trvalé. Nejhorší situace se dá očekávat v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, kdy by mělo napadnout místy až 15 cm sněhu,“ řekla Deníku meteoroložka Marta Suchá z ČHMÚ v Plzni.

Do terénu silničáři vyjeli v plném stavu v 8 hodin ráno. „Nasazeno je zhruba padesát zaměstnanců. V terénu máme 33 sypačů, 17 traktorů s radlicí je připraveno v záloze. Na celém území okresu se solí,“ informoval v pátek ráno provozní náměstek Správy a údržby silnic v Klatovech Miroslav Sušický.

Na silnicích Klatovska se od pátečního rána bourá, v půl desáté ráno se srazil nákladní vůz s osobním autem v Rejštejně. Nehoda se obešla bez zranění. Už před šestou hodinou ranní vyjížděli policisté k nehodě nákladního vozidla u Plánice. Fotogalerii najdete ZDE

Do hor sněhové řetězy a lopatu, radí cestáři

Vyrážíte o víkendu autem mimo město? Do hor na lyže? Pak s letními gumami, bez lopaty, kusu starého koberce či sáčku s pískem, teplého oblečení a dostatku paliva v nádrži raději zůstaňte doma. Cestáři v kalamitě nezřídka vytahují z příkopu auta bez kompletní zimní výbavy, jejichž prokřehlí šoféři v lakýrkách a kabátě poskakují kolem vozu jako zajíci. Ohrožují sebe, ostatní motoristy a cestářům přidělávají práci.

„Má foukat, takže je potřeba počítat se sněhovými jazyky. Zimní pneumatiky, sněhové řetězy, lopatku, teplé oblečení a boty, pokud možno plnou nádrž, to bych považoval za samozřejmost,“ doporučoval vedoucí šternberského cestmistrovství Jiří Klimek.

Může se stát, že byť banální dopravní nehoda nebo kamion na letních pneumatikách ochromí provoz a motoristé skončí v koloně. „Paliva by měli mít dost samozřejmě nejen na cestu, ale aby mohli nechat běžet motor a v autě topit, pokud někde uvíznou,“ uvedl Klimek. Stejně tak doporučuje, pokud rodina autem vyjíždí do hor s malými dětmi, přibalit s sebou termosku s čajem a deku.

Vzpomněl, jak ve vyšších polohách Olomoucka v minulosti narazil na zoufalce, kteří bezradně pobíhali kolem auta sjetého v příkopě nebo uvízlého na zaváté okrajové silnici. „Když je vidím, jak poskakují v sáčku a polobotkách, je mínus pět šest stupňů, fouká, je mi jich líto. Kolikrát nemají ani tažné lano, nic. Ono například z Brna, když jedou po dálnici, to vypadá jinak, než tady v kopcích u Horní Loděnice, kde je Sibiř. Měli by se proto vybavit,“ podotkl Klimek.

Zkušení motoristé, kteří v těchto dnech vyrážejí do hor na lyže, ale podle cestářů již dobře vědí, co je může na cestě potkat a jsou na takové situace většinou dobře vybaveni. „Každopádně, pokud vyloženě nemusejí, nemají dostatek řidičských zkušeností, pořádnou zimní výbavu, ať raději o tomto víkendu, kdy má hodně sněžit a foukat, zůstanou doma,“ uzavřel Klimek.


Petr Jeřábek, Hana Kubová, Karel Hutr, Jana Ševčíková, Hana Minaříková, Martin Pleva, David Kojan, Daniela Tauberová, ČTK