„V Řetové při cestě ze školy u syna zastavila bílá nízká dodávka typu Volkswagen Transporter a řidič mu z okénka nabízel odvoz domů. Dodávka byla starší a bez oken zavazadlového prostoru. Řidič byl starší, asi 70 let, ostříhán na hodně krátko a bez fousů,“ varoval rodiče Jan na sociálních sítích.

Ve většině případů jde podle policie o poplašné zprávy, které rodiče dají na Facebook a sdílejí je během chvíle stovky lidí. „Apelujeme na rodiče, než zveřejní jakékoliv informace, aby si ověřili jejich pravdivost a uvědomili si, jaké následky může mít šíření takových informací. Důrazně doporučujeme rodičům, aby situace okamžitě hlásili na linku 158 a nesdíleli je jen na sociálních sítích,“ upozornila policejní mluvčí Markéta Janovská.

A takových upozornění se v posledních dnech na Facebooku vyrojilo hned několik. „V České Třebové se objevil pán, který obtěžoval děti a ptal se jich, kde bydlí. Paní učitelka potvrdila, že se to stalo u parku Javorka. Prý k něčemu podobnému došlo i ve Sloupnici a Ústí nad Orlicí,“ sdílela další příspěvek Jana z Orlickoústecka.

Informace, které kolují na sociálních sítích, vyvolávají u rodičů velký strach o děti. „Dcera chodí do druhé třídy. Musela jsem přeorganizovat ráno a vodím ji. Po škole pro ni jezdí manžel nebo můj otec. Mám o ni obavy, je drobná, sama by se určitě neubránila,“ řekla Kateřina Novotná z Orlickoústecka.

Ve většině případů však jde podle policie o poplašné zprávy, které rodiče dají na Facebook a sdílejí je během chvíle stovky lidí.

Někdy se ale rodiče nepletou, případ z Březové starý 15 let:

„Apelujeme na rodiče, než zveřejní jakékoliv informace, aby si ověřili jejich pravdivost a uvědomili si, jaké následky může mít šíření takových informací. Důrazně doporučujeme rodičům, aby situace okamžitě hlásili na linku 158 a nesdíleli je jen na sociálních sítích,“ upozornila policejní mluvčí Markéta Janovská.

Jeden incident se měl stát u budovy prvního stupně Základní školy Na Štěpnici v Ústí nad Orlicí. „U školy se pohybovala podezřelá osoba, která žákům nabízela hodinky výměnou za jejich adresu. Žáci vše nahlásili učitelkám, byl sepsán popis osoby. Tato událost byla ihned oznámena městské policii a byl zabezpečen dohled nad žáky před školou. Žáci byli ve škole poučeni třídními učitelkami o bezpečném chování,“ informoval ředitel orlickoústecké základní školy Radek Škarka.

close Screeny vzkazů rodičů na sociálních sítích info Zdroj: Facebook zoom_in Screeny vzkazů rodičů na sociálních sítích

Došlo k obtěžování?

Policie potvrdila, že se případem zabývá. Nicméně není jasné, zda vůbec k nějakému obtěžování došlo. Informace a troje hodinky získal ředitel podle policie od žáků 4. a 5. třídy. „Policisté vyslechli i otce jednoho z dětí, které doma tvrdilo, že mu také někdo nabízel zboží. Otec informaci sdílel na sociálních sítích, nicméně poté, co chtěl s dítětem jet podat vysvětlení na policii, chlapec uvedl, že si to vymyslel,“ sdělila Janovská.

V tomto případě nemělo jít o žádné vozidlo, ale o staršího muže se psem. „Vyslýcháme další svědky, prověřujeme kamerové záznamy. Nicméně do současné doby se nám nepodařilo prokázat, že by dětem chtěl někdo ublížit nebo je unést, jak se objevilo na sociálních sítích některých rodičů,“ dodala Janovská.

close Screeny vzkazů rodičů na sociálních sítích info Zdroj: Facebook zoom_in Screeny vzkazů rodičů na sociálních sítích

Policisté v České Třebové také prověřují informace, které zveřejnila jedna žena na sociálních sítích. „Žena uvedla, že po České Třebové jezdí bílá dodávka, která má pronásledovat děti, jedním z nich byl její syn. Zatím se nám nepodařilo prokázat, že by někdo lákal děti do auta, něco jim nabízel. Případem se intenzivně zabýváme,“ doplnila Janovská.

Nabídky ke svezení v autě by děti měly vždy zásadně odmítnout. Policie doporučuje, aby si zapamatovaly vzhled auta i posádky a vše co nejdřív oznámily na policii.