Na zásadní bilancování je samozřejmě ještě čas, organizátoři kulturních i sportovních akcí si nakonec potřebují po perném týdnu určitě vydechnout. Za první malé ohlédnutí ale jistě letošní ústecké slavnosti stojí.

Pro každého něco

Úspěch akcí typu „Města v pohybu" bývá zpravidla úzce spojen s počasím. A to letos dělalo málem veletoče. I přesto ale mohli být Ústečtí relativně spokojeni. Zatímco se velká část republiky doslova topila ve vodě, v našem regionu „jen" pršelo a byla zima. Ovšem nutno s potěšením kvitovat skutečnost, že i v chladu a přeháňkách prvních tří dnů slavností posluchači přicházeli a v hledišti pod pódiem nebylo nikdy prázdno. Pondělní večer pak doslova překvapil, kapelu Mig 21 si nenechalo ujít kolem dvou a půl tisíce nadšených posluchačů, kterým nevadilo ani to, že dvakrát během strhujícího koncertu důkladně zmokli. Podobná návštěva ovšem byla i v průběhu ostatních dní, které navíc začaly být v druhé polovině týdne dokonce i „občasně slunečné až teplé".
„Ve vztahu k počasí mohlo být samozřejmě ještě mnohem hůř a já mohu mít jen dobrý pocit z toho, že se náměstí pokaždé navečer a večer zaplnilo. Posluchači ale nechyběli ani při odpoledních programech, na náměstí nebylo nikdy prázdno. To určitě svědčí o tom, že lidé mají městské slavnosti za své. Jistě se najdou kritici, kteří budou mít připomínky, každodenní účast ale jednoznačně svědčí i o tom, že lidé se chtějí scházet a týden si užít," řekl v první reakci Orlickému deníku ústecký starosta Petr Hájek.
Jak dodal, je přesvědčený o tom, že byla letos dobře postavena dramaturgie kulturních pořadů. „Domnívám se, že si mohl vybrat opravdu každý. Samozřejmě je jasné, že nikdo asi nebyl na náměstí každý den, ale vybírat bylo z čeho," prohlásil. Jeho slova nakonec potvrzuje skutečnost, že se náměstí zaplnilo jak při koncertech Migu 21, Žalmana a spol., Kataríny Knechtové, Michala Prokopa a Framusu 5, UDG nebo Progresu 2. Slušné návštěvy ovšem měla i řada koncertů místních amatérských kapel či vystoupení školních souborů. Z nich některé si pak nezadaly ani s profesionály. „Ukazuje se, že některé v uvozovkách amatérské kapely dosahují takové úrovně, že si zaslouží možná větší prostor i lepší den vystoupení. Pro mě je to třeba Black band ZUŠ, který letos zahrál skvěle a určitě by si zasloužil příště více času," prohlásil starosta. Pozitivně hodnotil i prezentaci ústecké „umprumky" . „Rozhodně zaujala a osobně bych si přál, aby byla i příští rok. A určitě i v odpoledních hodinách."
Důležitou součástí městských slavností je sportování. I to letos za kulturou rozhodně nezaostalo. „Podle zpráv organizátorů jednotlivých soutěží zájem rozhodně neklesá, povedla se i Fit rodina, prostě sporty jedou, všechna čest. Bonbónkem byly letos určitě i cyklistické závody pod patronátem Jaroslava Kulhavého, který do Ústí přivedl českou špičku bikerů. Povedly se i závody pro děti a žactvo, byl o ně velký zájem, měly také výbornou diváckou kulisu. Podle mne tu máme zaděláno na další pěknou tradici. Také orientační běh městem se velmi dobře profiluje," řekl Petr Hájek.

Prý Ústí závidí

O programu oslav se bude samozřejmě ve městě diskutovat. A mezi Ústeckými se určitě objeví i hodně vyhraněné názory. Není proto možná od věci zeptat se i těch, kdo do Ústí na slavnosti přijíždějí někdy i z daleka. „Jezdíme sem s manželkou řadu let, vždycky si najdeme něco, co chceme vidět. V Ústí máme dceru s rodinou, a tak toho využíváme. Musím říct, že vám tyto slavnosti závidíme, něco podobného u nás nemáme," svěřil se pan Miloslav, senior, který bydlí nedaleko Náchoda.
A pokud byl v úvodu zmíněn problém se sobotním ohňostrojem, několik vět na vysvětlenou: Až na samý závěr slavností přišel málem malér, když po odpálení první rakety ´ohněstrůjce´ uklouzl na mokré střeše a hrozil mu pád dolů. Ve snaze se zachytit strhl odpalovací zařízení, které se zřítilo a rozbilo. On naštěstí na střeše zůstal a po necelé půlhodině odpálil ohňostroj ručně. „Všechno nakonec dobře skončilo, osobně jsem ale poučený o tom, že se může o dobrém konci mluvit až v momentu, kdy ten konec opravdu je," uzavřel ústecký starosta.