Josef Lux (narozen v roce 1857 ve Vamberku) se vyučil klempířskému řemeslu a v Chocni si otevřel svoji dílnu. Během času se začal vedle běžných klempířských prací specializovat na výrobu rozmanitých stříkaček pro různé účely. Svoji firmu založil roku 1879 a vyráběl tu speciální vysokotlaké patentní, zahradní, malířské a požární berlové stříkačky. Už v 90. letech 19. století zdokonalil své zahradní postřikovače s délkou vodního proudu až 14 metrů a výkonností 30 litrů za minutu. Stály tehdy tři zlaté.

Klempířský mistr Lux své výrobky pravidelně a úspěšně propagoval na různých výstavních akcích, z kterých získával řadu výstavních vyznamenání a medailí (na dvaceti výstavách obdržel za stříkací techniku první cenu). 

Své patentované stříkačky vystavoval i na Zemské jubilejní výstavě v Praze roku 1891. Při velké Živnostensko-průmyslové a hospodářské výstavě v létě 1914 prezentoval Josef Lux v průmyslovém paláci v budovách knížecího pivovaru své stříkačky, které získaly výstavní stříbrnou medaili.

Josef Lux se postupně propracoval mezi hlavní výrobce hasičské techniky a dodával své výrobky hasičským sborům po celé zemi. Vyhlášená byla tzv. „Luxova zlepšená berlovka“.

Hlavička faktury knížecího pivovaru z roku 1893
Slavné choceňské podniky: Zdejší pivo skladovali v Mýtě, Vídni i Budapešti

Berlová stříkačka neboli „berlovka“ bylo čerpadlo s jedním pístem. Měla tvar berle, kterou si hasič vložil pod paži a spodní část ponořil do nádoby s vodou. Pomocí páky a pístu pumpoval jednou rukou vodu, kterou druhou rukou hadicí a proudnicí usměrňoval na požářiště. Vedle patentovaných stříkaček jeho firma vyráběla i široký hasičský sortiment všeho druhu (přilby, pásy, sekerky, žebříky, navijáky, koše na vodu, šroubení, spojky, savice, svítilny atd). Veškerý hasičský sortiment měl Josef Lux schválen dle předpisů zemské ústřední hasičské jednoty.

Sbor dobrovolných hasičů.Sbor dobrovolných hasičů.Zdroj: Orlické muzeum Choceň

Tato choceňská firma dodávala i speciální stříkačky do hostinců na čištění pivních a sodovkových lahví. Dále i ventilátory do pohostinských místností, které odváděly kouř. Luxovi se dařilo a při svém podnikání koupil v roce 1908 hostinec „Lidový dům“ čp. 236 v Dolní ulici. Takže kromě výroby stříkaček provozoval i pohostinskou činnost.

Josef Lux byl členem místního hasičského sboru a absolventem zemské hasičské školy. Zakladatel firmy Josef Lux zemřel v roce 1928 a jeho syn Karel (1890–1955), rovněž vyučený klempíř, v rozjetém podnikání pokračoval. Svoji výrobní dílnu měl v Újezdské ulici čp. 72. Stejně jako jeho otec, i on rád své výrobky prezentoval na různých výstavách, nejčastěji v Praze. Dále zdokonaloval a rozšiřoval sortiment stříkací techniky. Vyráběl speciální stříkačky na čištění automobilů či stříkačky na hubení hmyzu a škůdců na stromech.

Mgr. Michal Hofman