Nejdelší visutý most na světě je Çanakkale v Turecku, který má rozpětí obou hlavních polí bezmála třikrát delší a celková délka mostu se dokonce blíží pěti kilometrům. Slouží ne jako lávka pro pěší, ale jako frekventovaná dálniční spojnice evropské a asijské části země.

Co si myslíte o Sky Bridge vy? Hlasujte v anketě uvnitř článku

Rozpětí hlavního pole mezi oběma pilíři má turecký most přes úžinu Dardanely 2023 metrů, celková délka mostu je pak 4,6 kilometru.

Rozpětí hlavního pole delší než 721 metrů, kterým se chlubí Sky Bridge na Dolní Moravě, má několik desítek, ne-li stovek dalších mostů na celém světě. První světovou desítku uzavírá visutý most přes čínské jezero Tung-tching-chu s dvojnásobným rozpětím než má Sky Bridge. A stejně jako ostatní ve světové TOP 10 slouží jako autostráda.

Poctivější by proto bylo označovat Sky Bridge 721 jako nejdelší visutý most na světě výhradně pro pěší.

Visutý most Sky Bridge 721 v areálu Dolní Morava je i dva roky po otevření hojně navštěvovanou atrakcí. Za tuto dobu se zatím jiné stavbě nepodařilo překonat jeho rekordní délku
Dva roky nepokořený. Český most Sky Bridge stále drží světové prvenství

Vynechání tohoto dovětku v propagačních materiálech však bylo marketingově geniálním počinem. Lávka se totiž dostala mezi nejvyhledávanější české atrakce. Má to ovšem i odvrácenou a doposud přehlíženou stranu mince.

Více informací o Sky Bridge a ceník najdete ZDE

"Ročně most přivítá na 200 tisíc návštěvníků. Když se v květnu roku 2022 otevíral, nejspíš nikdo netušil, že fotky z Dolní Moravy obletí celý svět. Sky Bridge 721 se ocitl na titulní straně amerického časopisu Time. Byl zařazen do prestižního žebříčku nejúžasnějších míst roku 2022. Kromě světových médií si most mimo jiné vysloužil také první místo v architektonické soutěži Stavba roku 2022. Sky Bridge 721 je totiž nejdelším visutým mostem na světě. A po dvou letech stále drží svůj jedinečný rekord," poznamenává právě vydaná tisková zpráva Horského resortu Dolní Morava.


Nahrává se anketa ...

„Jsme moc rádi, že Sky Bridge 721 na Dolní Moravě je i v roce 2024 světovou jedničkou,“ přisvědčila nedávno Deníku marketingová manažerka Horského resortu Dolní Morava Šárka Braunerová.

Nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě.
Cena za vstupenku na visutý most se zvedla. Sky Bridge přitahuje také cizince

To se ale ostatně stalo i terčem kritiky z druhé strany. Ekologové a i řada turistů si stěžuje, že se z Dolní Moravy stává druhý Špindl. Druhou ranou pro zdejší přírodu se stala výstavba rozhledny na polské části vrcholu Králického Sněžníku.

"Už tady chybí jen lanovka a bude vymalováno," posteskl si turista Zdeněk Hořava z Ústí nad Orlicí. K tématu jsme už předloni napsali i redakční komentář - ZDE.

Na Dolní Moravu skutečně teče hodně peněz, zdejší turismus masivně podporuje rovněž pardubické hejtmanství. S nevolí části veřejnosti se přitom setkává i rozšiřování zdejších lyžařských areálů, o tom jsme psali ZDE. Ochranáři a ekologové roky bijí na poplach a varují před totální devastací ekosystému.

Dolní Morava bude mít novou atrakci. U Slaměnky vzniká visutý most.
Rozhledna, nejdelší most světa i naučná stezka. Z Dolní Moravy je druhý Špindl

„Vzpomínám si na jednání v roce 2013, kdy nám majitel areálu prezentoval všechny své záměry do budoucnosti. Tenkrát jsem mu říkal, že už jen ruské kolo a bude tady úplně všechno. Krásná příroda Králického Sněžníku dostává zabrat,“ posteskl si před třemi lety David Šimek, starosta Svitav a poslanec za KDU-ČSL.

Vrchol Králického Sněžníku, třetího nejvyššího českého pohoří, však zatím - alespoň z české strany - zůstává nedobytnou baštou pro turisty, kteří upřednostňují pohodlné přiblížení lanovkou a stánky s hot-dogy. Výšlap na vrchol je celodenní a poměrně náročnou túrou. Jak dlouho tomu tak ještě zůstane, je otázkou.

Je to tak, Sky Bridge se stal fenoménem a můžeme se jen dohadovat, do jaké míry je to díky marketingově úspěšnému zamlčení kontextu, že nejde o nejdelší visutý most celkově, ale jen o nejdelší visutou lávku pro pěší. V Evropě navíc není ani nejvyšší. V italské Umbrii mezi vesnicemi Sellano a Montesanto se nedávno otevřel visutý most pro pěší, který dělí od země 175 metrů. Visutá lávka na Dolní Moravě se naproti klene nad Mlýnským potokem mezi kopci Slaměnka a Chlum na úpatí Králického Sněžníku s maximální výškou 95 metrů.

Z dálky je však Sky Bridge 721 skutečně přehlédnutelný. Sto dvacet centimetrů širokou a 721 metrů dlouhou lávku drží na svém místě 60 větrných lan a 6 nosných lan, z nichž každé udrží v tahu 360 tun.

Projděte se s námi po Sky Bridge:

Zdroj: Nikola Remešová