Starosta Jaroslav Zedník bude diskutovat s obyvateli Skuhrova, vesnické části města, o záměru postavit v lokalitě větrnou elektrárnu. Mezi Skuhrovskými totiž začalo převládat nesouhlasné stanovisko. Investorem obřího větrníku by měla být městská společnost Teza. Více než sto metrů vysoká elektrárna s výkonem 3 MW by ji stála 90 milionů, do městského rozpočtu by ročně přinesla 5 milionů korun. Předpokládaná návratnost by byla pět let, životnost potom o dvacet víc. O realizaci zřejmě nakonec rozhodnou obyvatelé v místním referendu.

Odpůrci energie z větru v obci založili sdružení, které stavbu odmítá, a uspořádali setkání s lidmi. „Po schůzce můžu říct, že občané jsou spíš proti, ale nebyla tam ani polovina vesnice,“ uvedl včera předseda osadního výboru Tomáš Broulík. Podle něj bude schůzka se starostou rozhodující. Zedník tvrdí, že tato akce není pro město zásadní, a v souladu s tím je jeho stanovisko: „Vysvětlím jim, proč ten projekt vzniknul, že tam bylo sedm soukromých investorů, kteří tam chtěli stavět větrné farmy, a proto jsme do toho zasáhli my s tím, že tam postavíme jenom jednu. Jestliže občané řeknou, že ji tam nechtějí, tak tam nebude. Lidé tam bydlí třeba padesát let a výhled na vrtuli je může iritovat. Jenom mě mrzí, že to neřekli už dávno.“

Na obyvatele vesměs nezabrala ani nabídka osmi set tisíc korun ročně na investice v obci. „Zdraví je přednější než peníze,“ říkají na to. Pokud projekt „padne“, stejně jako v případě plánované elektrárny na Kozlově, nemají Skuhrovští rozhodně vyhráno. O lokalitu, konkrétně její část na katastru Ústí nad Orlicí, se zajímá soukromý investor, který má záměr tam postavit šest větrníků.