Obyvatelé místní části České Třebové dnes mezi 15. a 20. hodinou řeknou své ano či ne výstavbě větrné elektrárny. Ačkoli si místní občanské sdružení Náš Skuhrov stěžovalo na podmínky ankety i formulaci otázky, na kritériích se nic nezmění. Rozhodla o tom ve středu rada města. Ta zamítla jak návrh na snížení kvóra na účast v anketě, tak změnu otázky.

„První bod jsme neakceptovali, protože chceme znát názor co nejvíce občanů Skuhrova. Druhá věc byla změna otázky. Navrhovali formulaci, že na celém katastru se nebudou stavět větrné elektrárny. Ale my jsme je nechtěli stavět na celém katastru, jen na jednom pozemku,“ uvedl k rozhodnutí rady města starosta Jaroslav Zedník.

Jediným bodem, v němž radní Skuhrovským vyšli vstříc, je požadavek, aby určením hlasovacího místa do místní knihovny nebylo znemožněno hlasování starším a imobilním občanům. „To rada samozřejmě akceptuje, od jedné do tří hodin komise tyto lidi obejde,“ potvrdil Zedník. „K tomu můžu říct jenom bohužel,“ neskrýval zklamání z rozhodnutí rady Daniel Klika z občanského sdružení Náš Skuhrov.

Lidé budou svým ano či ne odpovídat na otázku: Souhlasíte s výstavbou a umístěním jedné větrné elektrárny v lokalitě určené Změnou č. 3 Územního plánu města Česká Třebová ze dne 27. 10. 2009? Aby anketa mohla být podkladem pro další projednávání, musí se jí zúčastnit minimálně padesát procent oprávněných voličů. A jak s jejich názorem naloží zastupitelé? Výsledek ankety není závazný.

„Za zastupitele nemůžu říkat, jak se vyjádří, ale za sebe můžu říct, že to respektovat budu,“ řekl rozhodně Zedník. Daniel Klika k jeho slovům dodal: „Starostou bylo slíbeno, že pokud budou občané proti, tak podnikne veškeré kroky, aby se tu nepostavila žádná. A změní se do původního stavu i územní plán.“