Pardubický kraj rozdělí mezi pět středních škol desítky milionů korun na vybavení. Projekty chce kraj spolufinancovat z evropských dotací. Investic se dočkají Střední odborná škola a Střední učiliště v Lanškrouně a Poličce, litomyšlské a vysokomýtské gymnázium nebo Střední škola zahradnická a technická v Litomyšli.

„Jedná se o investiční projekty s financováním ex-post. Kraj musí výdaje financovat ze svého rozpočtu a dotaci obdrží až na základě předložených žádostí o platbu,“ řekla radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová.

Na lanškrounské střední škole se od listopadu loňského roku buduje přístavba a modernizují se odborné učebny. Celkové náklady jsou 52 milionů korun. Vybavení přijde na 11,7 milionu. „Do školy bude pořízena IT a audiovizuální technika, vybavení pro laboratoř mechatroniky a učebnu silnoproudu i nový nábytek, “ informoval radní pro školství Bohumil Bernášek.

Vybavení do přírodovědných laboratoří získá litomyšlské gymnázium. „Necháme pořídit digitální zrcadlovku, makro-objektiv, teleobjektiv, kompaktní digitální fotoaparát, dalekohledy a další vybavení v hodnotě 770 tisíc korun,“ uvedla Štěpánová s tím, že škola získá IT a audiovizuální techniku za 700 tisíc.

Krajští radní podpořili také dodávkou gastrotechniky pro střední školu a učiliště v Poličce. „Bude dodán gastro nábytek a zařízení pro odborné učebny oboru řezník-uzenář za zhruba dva miliony korun,“ dodal Bernášek.

Nový nábytek a pomůcky do laboratoří a dílen půjdou i do vysokomýtského gymnázia. „Bude pořízen nábytek za necelých 600 tisíc korun a také pomůcky, jako vrtačka, tavná pistole, svěrák, siloměr, ampérmetr, voltmetr pro laboratoře a dílny za 1,2 milionu korun,“ podotkl Bernášek s tím, že celý projekt bude stát 6,7 milionu korun.

Na litomyšlské zahradnické škole probíhá rekonstrukce budovy pro odbornou výuku a přístavba skleníku za zhruba 45 milionů korun. „Bude pořízeno vybavení z nerezu, tedy regály, stoly, za 950 tisíc korun,“ přiblížila Štěpánová.