Vítězem komunálních voleb se v České Třebové před čtyřmi roky stali Nestraníci s podporou TOP09 vedení dlouholetým starostou Jaroslavem Zedníkem. V novém zastupitelstvu získali devět mandátů. Na pomyslné druhé příčce skončila Koalice pro Českou Třebovou (KDU-ČSL, SZ, SNK Evropští demokraté) se sedmi zastupiteli a třetí sociální demokracie, která obsadila v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu šest mandátů. Další strany - ODS, Třebováci a KSČM - sbíraly jen drobky ze stolu.

Z bouřlivých povolebních vyjednávání, ve kterých nebyla nouze o vyhrocené emoce, dohady a vzájemné osočování, vzešla vítězně staronová radniční koalice Nestraníků, ČSSD a ODS. Druzí na pásce, Koalice pro Českou Třebovou, nakonec skončili v opozici. Starostou se stal opět Jaroslav Zedník, místostarosty Jaromíra Žáčková a Dobromil Keprt.

Zídky vodu do města nepustí.
Opatření proti vodě budí vášně

Koho máme na radnici?
Starosta:
Jaroslav Zedník (Nestraníci s TOP09)

Místostarostové:
Jaromíra Žáčková (ČSSD), Dobromil Keprt (Nestraníci s TOP09)

Radní:
Magdaléna Peterková (Nestraníci s TOP09), Stanislav Beneš (Nestraníci s TOP09), Radim Kolář (Nestraníci s TOP09), Jan Kovář (ČSSD), Dalibor Zelený (ČSSD), Josef Kyncl (ČSSD)

Zastupitelé:
Václav Cempírek (Nestraníci s TOP09), Miloslav Cindr (Nestraníci s TOP09), Martin Formánek (ODS), Hana Frühaufová (ODS), Pavel Gregar (Nestraníci s TOP09), Pavel Jasanský (KSČM), Josef Menšík (KDU-ČSL, SZ, SNK), Milan Mikolecký (KDU-ČSL…), Bohuslav Mimra (KDU-ČSL…), Martin Netolický (ČSSD), Magdaléna Peterková (KDU-ČSL, SZ, SNK), Petr Podlauf (KDU-ČSL…), Eva Ostruszková (ČSSD), Petr Skopal (KDU-ČSL…), Lenka Slavíková (Třebováci), Aleš Stránský (Nestraníci s TOP09), Lubomír Vašina (Třebováci), Richard Záveský (KDU-ČSL…)

Výsledky voleb 2014:
Nestraníci s TOP09 (9 mandátů, 33,83 %)
Koalice KDU-ČSL, SZ, SNK (7, 25,32 %)
ČSSD (6, 20,98 %)
Třebováci (2, 8,75 %)
ODS (2, 7,62 %)
KSČM (1, 6,69 %)

Do nového volebního období vykročila radniční koalice s několika prioritami. Na přetřes opět přišla i otázka chátrajícího koupaliště na Křivolíku.

„Prověřujeme možnost biokoupaliště. Nebudovali bychom aquapark s nerezovou vanou, ale vybourali betony, vyložili fólií a použili technologii s napouštěním přes bioretenci, kde se voda čistí,“ přiblížil starosta Jaroslav Zedník.

S revitalizací areálu začala radnice až loňský rok, kdy město nechalo vykácet část stromů a prostor vyčistit. Současně začalo připravovat studii, která počítá se zbouráním bývalých šaten a objektu restaurace. Realizace, pokud se na ní nové zastupitelstvo shodne, se tak posouvá do následujícího volebního období.

Dalšími projekty, o kterých se začalo mluvit před čtyřmi roky, bylo vybudování regionální knihovny v objektu bývalého dislokovaného pracoviště Univerzity Pardubice, opravy škol a školek, vybudování parku Benátky, sportoviště na Skále či parku na Zámostí.

Nový park

O novém parku Benátky v sousedství hokejbalového hřiště se mluví už řadu let. Radnice před časem vypsala na jeho budoucí podobu architektonickou soutěž. „Skončilo to špatně, nedohodli jsme se, chyba byla na obou stranách. Chopili jsme se toho tedy sami. Celé je to běh na dlouhou trať,“ vysvětloval po krachu soutěže v loňském roce vedoucí odboru rozvoje města a investic Karel Švercl. Město se poohlíží po vhodném dotačním titulu, ze kterého by bylo možné realizaci financovat. Zapojení rozpočtových prostředků se ale radnice asi nevyhne.

V plánu měla českotřebovská radnice rovněž vybudovat novou tenisovou halu. Se stavbou město začalo před rokem. Desetimetrová ocelová hala za 26,5 milionů korun se ale lidem, kteří v lokalitě bydlí, moc nelíbí. Tenisté se radují, hala je splněním jejich snu.

↑ Opravené školy
Školy a školky město postupně opravuje a rekonstruuje.

↓ Biokoupaliště
Chátrající koupaliště na Křivolíku na nové využití zatím stále čeká.

Vášnivé diskuze se předloni rozhořely kolem přestavby bývalého sirotčince, v těsném sousedství románské rotundy svaté Kateřiny. Podle odpůrců, kteří proti stavebním úpravám objektu sepsali petici, dojde přestavbou k narušení panoramatu v této části města a výjimečná památka bude zastíněná. Do sporu se vložil i pardubický hejtman a českotřebovský zastupitel Martin Netolický. Řešením mělo být vyhlášení ochranné zóny, která je ale podle města příliš široká a bude omezovat vlastníky nemovitostí.

Aktuálně je diskutovaným tématem ve městě kontroverzní oprava tzv. Červeňáku, městského domu, který je nepřehlédnutelný svou cihlovou fasádou a který na začátku 30. let navrhl architekt Vanický. Při rekonstrukci, kterou provádí městská společnost Teza, zmizela část režného zdiva pod bílou štukovanou fasádou. Starosta minulý týden práce zastavil. Ukázalo se, že společnost Teza prováděla opravu podle čtrnáct let staré studie bez stavebního povolení.

Opravy škol

Mezi pozitiva působení radniční koalice lze počítat rekonstrukce školských zařízení ve městě. Příkladem může být mateřská škola u koupaliště, která na opravu čekala dlouhých třicet let. Za téměř 35 milionů se rekonstruuje budova základní školy Habrmanova. Radnice se rovněž pustila do oprav a budování dětských hřišť. Prvním počinem byl park Javorka, další relaxační zóny vznikly na sídlišti Křib a Na Horách.

Ilustrační foto
Největší a nejmenší účast voličů měly obce vzdálené pár kilometrů od sebe