Například v pardubickém papírnictví Pavlík došlo k plošnému zdražení. „Hodně zdražily například pastelky. Za poslední dobu se cena měnila tak 3krát až 4krát. Ale ceny batohů a aktovek mi přijdou podobné jako minulý rok,“ uvedla vedoucí pobočky papírnictví Pavlík v Pardubicích – Dukla Vlasta Urbancová.

„Aktovku letos kupujeme mladší dceři a vyšla nás na 2 tisíce korun. Je drobná, tak potřebuje odlehčenou verzi a chci, aby měla ergonomická záda. Nic levného, ale na zdraví dětí nejde šetřit,“ sdělila Deníku maminka Monika Kovářová. 

Na konci článku najdete tabulku se srovnáním cen různých školních potřeb vloni a letos. Nekteré pomůcky jsou na loňské úrovni, některé naopak podražily až o 20 procent.

Na stovky korun se však vyšplhá i běžné vybavení školáka. Dvě děti má rodina Novotných ze Svitavska. „Školní přezůvky 300 korun, boty na tělocvik 700 korun, a to všechno krát dvě. Ještě nás čeká dokoupit pero, tam se jedno šplhá k 90 korunám a k tomu ještě náhradní náplně. K svátku děti dostaly od příbuzných temperové barvy a další věci na výtvarnou výchovu, tak to je super, protože i barvy stojí okolo 200 korun,“ vypočítala Ivana Novotná.  

V papírnictví Štencl, které má dvě pobočky ve Vysokém Mýtě, každý rok nabízí 12 produktů za sníženou cenu. Mezi nimi kupující najdou například pastelky, lepidla, sady pravítek, pera a další. „V kamenné prodejně rodiče utratí přibližně od 1800 do 2400 korun za aktovku, jejíž součástí bývá penál a sáček na cvičky,“ uvedla vedoucí e-shopu a jedné z prodejen Eliška Štenclová.

Další rok v řadě bojují rodiče budoucích prvňáků se zdražením školních potřeb. Ilustrační foto
Prvňáčci se letos opět prodraží: Jak ušetřit za školní pomůcky, kdy pomůže stát

Ve Vysokém Mýtě, stejně jako v některých jiných městech, děti balíčky školních pomůcek ve školách dostávají, takže rodiče ušetří a dokupují už jen některé věci. Každá škola ale pořizuje prvňáčkům něco jiného. Někteří žáci dostávají i desky na abecedu, temperové barvy nebo třeba štětce. „Útrata rodičů se tak dost liší,“ popsala Urbancová a dodala, že s nákupem zatím vyčkávají, neboť většina z nich dostane seznamy potřebných školních pomůcek až první školní den.

Celková částka za všechny pomůcky se liší, podle toho, z jaké jsou školy. „Kdyby měl rodič koupit všechno, tak se to může vyšplhat na 5 500 až 7000 korun. Každý rok se celková cena zvyšuje třeba o 800 korun,“ odhaduje Štenclová.

Od září 2022 pracuje Národní pedagogický institut na zredukování objemu učiva a na aktualizaci jeho obsahu.
Nový školní rok: Kdy jsou podzimní a další prázdniny, změna učiva, přihlášky

Některé školní potřeby najdete i ve velkých obchodních řetězcích, jako je například Tesco, Kaufland nebo třeba Penny. „U školních potřeb došlo k nárůstu cen v jednotkách procent, záleží na typu sortimentu,“ konstatovala za Kaufland Renata Maierl. V řetězcích Tesco je výše inflace na papírnických položkách podobná jako u ostatního nepotravinového zboží a pohybuje se tak kolem 10 procent.

Tím ale výdaje rozhodně nekončí, rodiče taky musí zaplatit obědy nebo kroužky, které se pohybují v řádech stovek korun na pololetí.

Vývoj cen školních potřeb podle Českého statistického úřadu:

                              07/2022       07/2023

Kuličkové pero           32,21            31,94

Penál                      264,42          269,44

Pastelky                   65,19            68,23

Zdroj: ČSÚ

 

Výběr pomůcek pro prvňáčky:

                        rok           2022            2023

Aktovka                            2020             2241

Penál                                  193              224

Sáček na přezůvky              182               227

Bačkory                              347               402

Desky na písmena                79                 83

Desky na číslice                   59                 75

Pastelky (12 ks)                   63                 75

Gumovací pero                     65                 74

Sešit (A5 linkovaný)             6,99              5,77

Stíratelná tabulka                64                 68

Kapsář                              196               222

Vodové barvy                      95               110

Temperové barvy                150              183

Voskovky (12 ks)                 38                 62

Lepidlo                                40                 46

Kufřík                                 238              280

Zdroj: průměrné ceny podle Heureka.cz