Největší částku, kterou musí rodiče prvňáčka v Pardubickém kraji každoročně vynaložit je za aktovku nebo školní batoh. Ceny vhodných ergonomických aktovek se pohybují okolo patnácti set korun. Další velkou položkou jsou výtvarné potřeby.

“Máme nakoupeno to, co nám napsali ze školy. Aktovka stála tak dva tisíce a další vybavení také zhruba dva tisíce, nejdražší byly věci na výtvarnou výchovu” řekla Michaela Vacková z Kunvaldu nedaleko Žamberku, matka budoucí prvňačky.

Cena školních pomůcek zůstává přibližně stejná jako vloni. Podle mluvčího společnosti KOH-I-NOOR Jana Kubáta k zásadnímu zdražování prozatím nedošlo: “Je ale otázka času, kdy to nastane. Důvodem bude nejen inflace, ale především vyšší ceny vstupních surovin a logistických nákladů, které meziročně vzrostly až o stovky procent,” uvedl Kubát.

Testování žáků pomocí PCR testu ze slin.
Bez testu? Bez zpívání! Šikana, míní rodiče. Podle škol je to nevymahatelné

Papírnictví také zaznamenala větší zájem o nákup školních potřeb přes eshopy. Zákazníci si pochvalují především nižší ceny. “Nakoupila jsem všechno přes internet, protože tam jsou ceny daleko levnější,” přiznává Vacková.

“I přes možnost online nákupu lidé stále preferují osobní návštěvu papírnictví a přímou konzultaci s personálem, který je schopný zákazníkům relevatně poradit,” tvrdí naopak Kubát.

Největší nápor v prodejnách očekávají papírnictví v následujících dvou až třech týdnech.

Ministr školství Robert Plaga
Ministr Robert Plaga: Vše je nastaveno tak, aby školy už nezavřely

Orientační ceny některých školních pomůcek

Aktovka 1 500 Kč
Přezůvky 300 Kč
Penál 300 Kč
Sešity á 20 Kč
Obal na sešity á 6 Kč
Pero od 60 do 130 Kč
Pastelky 100 Kč
Tužky á 6 Kč
Plastelína 30 Kč
Nůžky 50 Kč
Lepidlo 20 Kč
Ořezávátko 10 Kč
Vodovky 50 Kč
Tempery 120 Kč
Voskovky 50 Kč
Štětce á 10 Kč
Cvičky 150 Kč

Na nákup školních pomůcek dříve vyplácel stát příspěvek. Takzvané pastelkovné zrušil od roku 2012 bývalý ministr školství Josef Dobeš. V současné době posílá Ministerstvo školství příspěvek školám. O tom, jak s ním naloží a co za ně koupí, rozhodují ředitelé.

“Prvňáčkům každoročně kupujeme plné vybavení z peněz od města, ministerstva a sponzorů. Pořídíme vše, co děti potřebují. Rodičům zbývají na starost jenom batoh a přezůvky,” sdělil ředitel Základní školy náměstí Míru ve Svitavách Jakub Velecký.

Taková situace je ale v kraji pro rodiče výjimečná. “Vloni šel do školy poprvé můj syn a dostal od školy malý balíček výtvarných potřeb v řádu desítek korun,” dodala Vacková své zkušenosti.

Ilustrační foto
Učitelů na vesnicích je málo. Nové školy shánějí jen těžko

Zřizovatelé škol v Pardubickém kraji se shodli na tom, že žádný zvláštní příspěvek na nákup školních pomůcek prvňáčkům nedávají. "Na pomůcky se může využít příspěvek na provoz, ale to samozřejmě záleží na řediteli školy,” vysvětlila Lucie Felgrová z odboru školství města Ústí nad Orlicí.

“Město dává školám dotace, které mohou pro tyto účely čerpat,” řekl tiskový mluvčí města Svitavy Petr Šmerda.Pardubický kraj dává tradičně prvňáčkům dárek. “Žádné příspěvky od kraje nedostávají, každý prvňák ale dostane takový balíček do života, který je naučí o bezpečnosti pohybu a silničním provozu,” ujasnil vedoucí krajského odboru školství Martin Kiss.