Na zámku, kde má sídlo místní Střední škola obchodu, řemesel a služeb, se školáci na šesti speciálních „zámeckých“ pracovištích zaměří na poznávání základů oborů cukrář, číšník, instalatér, klempíř, kuchař, obráběč kovů, prodavač a truhlář. Mezi účastníky budou opět žáci z osmi základních škol Orlickoústecka.

Po dvouleté přestávce zamíří TECHNOhrátky Pardubického kraje opět na zámek do Žamberka. Právě zde má své sídlo místní Střední škola obchodu, řemesel a služeb. V původně renesanční stavbě, později přebudované do barokní, a nakonec rokokové podoby bude moci více než 120 žáků základních škol sledovat umění starověkých mistrů a porovnávat je se současnými znalostmi a postupy ve stavebních, strojírenských či gastronomických profesích.

„Žamberská střední škola je v poslední době opět hodně žádaná, neboť kromě unikátní skladby oborů nabízejí jejím žákům firmy, jež jsou jejími strategickými partnery atraktivní stipendia. Společnost Bühler vyplácí měsíčně budoucím obráběčům kovů i klempířům pro strojírenskou výrobu 3 500 korun a obchodní družstvo Konzum budoucím prodavačům až 5 500 korun! Odpovídal tomu nyní také velký zájem základních škol o účast na této akci a věříme, že si při ní žáci budou pečlivě všímat okolní krásy i mistrovství starých řemeslníků,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Speciální pracoviště firmy Bühler

V loňském ročníku TECHNOHrátek Žamberští chyběli, o to více se připravují na svůj letošní návrat. Na šesti speciálních „zámeckých“ pracovištích se účastníci zaměří na poznávání základů oborů cukrář, číšník, instalatér, klempíř, kuchař, obráběč kovů, prodavač a truhlář. Náplň aktivit i odborný dozor na společném stanovišti obráběč kovů a klempíř přitom zajistí přímo vedoucí tréninkového centra společnosti Bühler CZ Žamberk Aleš Dytrt.

„Školáci se už tradičně těší zejména na gastronomické obory, kde si vyzkoušejí výrobu ozdob, zdobení perníčků, přípravu palačinek a míchání nápojů – samozřejmě při tom budou také jejich pilnými konzumenty. V truhlářské dílně je zase čeká řezbářská činnost při výrobě dřevěné lodičky, mezi instalatéry se seznámí s prací s inspekční kamerou a s polyfúzním svařováním plastů,“ naznačuje zajímavý program Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Žáci přijedou z Orlickoústecka

Šesté akce projektu na podporu technického a odborného vzdělávání v roce 2018 se zúčastní žáci z osmi základních škol z okresu Ústí nad Orlicí. Budou mezi nimi výpravy Masarykovy ZŠ Klášterec nad Orlicí, ZŠ Králíky, ZŠ Kunvald, ZŠ Smetanova Lanškroun, ZŠ Komenského Letohrad, ZŠ Bratří Čapků Ústí nad Orlicí, ZŠ a MŠ Tatenice a ZŠ Jindřicha Pravečka Výprachtice. Pro nejúspěšnější družstva v manuálních aktivitách a ve vědomostním kvízu jsou připraveny velké ovocné dorty.

Slavnostní zahájení TECHNOhrátek se uskuteční ve středu 25. dubna v 9 hodin v Divišově divadle v Žamberku (Nádražní 39). Opět se ho zúčastní hosté, kteří školáky povzbudí v jejich volbě odborných profesí. Budou mezi nimi radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská nebo ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje Monika Jirásková.