Letní jazyková škola ŽIFA, kterou v těchto dnech již podruhé pořádá Žamberská asociace mezinárodních kontaktů, se snaží naučit místní děti a dospělé anglicky, aby se mohli aktivně zapojit do partnerských vztahů s americkým městem Rice Lake. Ty trvají již od roku 1993 a asociace je rozvíjí mimo jiné výměnnými studijními pobyty dětí.

Rodilý mluvčí

„Školu pořádáme hlavně pro děti a sympatizanty ŽIFA, letos máme čtyřicet dětí a dvaatřicet dospělých. Hlavním cílem projektu je, aby ti, kteří jsou ochotni ubytovat lidi z partnerského města, měli základy a dokázali se dobře domluvit. Pomáháme jim se jazykově rozvíjet,“ uvedla Jana Fialová, předsedkyně ŽIFA. Projekt podporuje Pardubický kraj i město Žamberk.

Dopolední výuku dětí a večerní hodiny dospělých zajišťují tři místní učitelé, jedna kantorka z Prahy a rodilý mluvčí z Londýna. Ti všichni se snaží, aby „účastníci nebyli znudění a chodili sem rádi,“ říká Jana Fialová. S výukou malých dětí a zajišťováním doprovodného programu formou zajímavých přednášek pomáhají také studenti, kteří loni studovali v Rice Lake a mohou se tak podělit o nevšední zážitky. Díky nim se již účastníci seznámili s New Yorkem, Chicagem nebo Kalifornií.

Snažení malých i velkých studentů v úterý dokonce přihlížel americký velvyslanec v České republice Richard Graber, který se o partnerství měst Žamberk a Rice Lake živě zajímá. Jak dodala Jana Fialová, velvyslanec do města přijel právě na pozvání ŽIFA.