„Jakoukoliv iniciativu školy týkající se obce, se kterou je obec jako zřizovatel předem seznámena, plně podporujeme. V tomto konkrétním případě však obec byla poměrně zaskočena, neboť i přestože se jedná o pozemek ve vlastnictví obce, který je navíc dle našeho názoru i dnes smysluplně využíván, nebyla obec s projektem dopředu nijak obeznámena,“ komentuje situaci starostka Lenka Bártlová.
Koordinátorka projektu Iva Skalická se k postoji obce nechce vyjadřovat. Cestou ven z onoho nedorozumění či neporozumění by měl být páteční kulatý stůl, respektive deset diskuzních stolů, u nichž zasednou zaměstnanci školy včetně těch bývalých, děti, zastupitelé a občané.

Cílem je najít smysluplné využití

Využití prostranství mezi školou a školkou se nestalo náplní vzdělávacího programu rudoltické školy náhodou. V rámci projektu „Klíče pro život“ se totiž rozhodla zabývat tématy participace a informovanost dětí a mládeže a cesta k aktivnímu občanství. Jako jedna z osmnácti zapojených institucí v kraji se do práce pustila už loni na podzim vyhlášením veřejné ankety i literárně-výtvarné soutěže. S jakým cílem, osvětluje Iva Skalická: „Vzdělávací program má za cíl připomenout tuto nevyužitou lokalitu zastupitelům, občanům, dětem i pedagogickým pracovníkům a za spolupráce všech těchto skupin dojít k návrhu, který bude příkladem smysluplného využití tohoto místa.“ A tak děti na papír začaly přenášet své sny, své k tomu řeklo i více než sedm desítek obyvatel ze sedmi set oslovených. Ti se shodli, že prostranství je nevyužité a protože kolem něho procházejí hned několikrát denně, uvítali by jeho upravení na dětské, případně multifunkční hřiště.

Děti by měly spolurozhodovat

„O tomto prostranství se léta diskutuje, hlavně v předvolebních programech. Proto ve škole vzniknul nápad, že by se toto místo, kde si děti denně hrají, dalo využít smysluplně a že by jeho podobu mohly navrhnout děti samy, vnést ji na půdu zastupitelstva a spolurozhodovat o ní,“ přibližuje podstatu programu s podtitulem „Co s ním“ Iva Skalická.
Lenka Bártlová považuje i současné využití louky za smysluplné. Ke kulatému stolu v pátek přisedne s vůlí diskutovat, i když její slova vyznívají jednoznačně: „Prostranství mezi školou a školkou je dnes, dá se říci, každodenně využíváno dětmi, které tato školní zařízení navštěvují. Například při hodinách tělocviku, v době provozu školní družiny či ´jen tak´ po dobu velké školní přestávky. V zimních měsících si zde děti staví sněhuláky, od jara do podzimu je zde můžete zahlédnout hrát nejrůznější hry. Předmětné prostranství bylo navíc k žádosti školy před dvěma lety oploceno právě s cílem odpočinkovou plochu pro děti uzavřít. Tento prostor je kromě dalšího již také třetím rokem užíván širokou veřejností po dobu konání Rudoltické pouti, což se, myslím, výborně osvědčilo. Osobně si však nedovedu představit, že by se toto prostranství užívalo širokou veřejností po dobu delší, než je nezbytně nutné. Jak však ředitelka školy Lenka Havlenová obci projekt následně uvedla na pravou míru, jedná se v podstatě pouze o hru, ve které mohou děti vyjadřovat své ideje a která má děti ve věku od tří do deseti let především naučit diskutovat, což samozřejmě obec ráda plně podpoří a diskuze u kulatého stolu se zúčastní. Neměli bychom to tedy chápat jako snahu prosadit politické cíle jednotlivých uskupení v obci, jak vyznívá z vyjádření koordinátorky projektu paní Skalické. Již z věkové struktury dětí je totiž patrné, že by se mělo jednat o přátelskou diskuzi s dětmi, nikoliv o výměnu názorů zúčastněných zástupců obce a dospělých účastníků kulatého stolu.“
Jak se Rudoltickým podaří ono nedorozumění či neporozumění vyřešit, ukáže páteční diskuze, která bude zahájena v 15 hodin ve školce. Zúčastnit by se mělo až deset zastupitelů, včetně opozičních, proto by škola uvítala také co nejvyšší počet místních obyvatel a dětí. „Na toto setkání se nemusíte nijak dopředu připravovat, můžete zde kritizovat i chválit, můžete si třeba i postěžovat,“ vyzývá k účasti Iva Skalická.

Jak to vidí Šárka Mikulecká
Rudoltice už zažily veřejnou diskuzi o ledasčem. Diskutovalo se o stavbě delfinária, diskutovalo se o zrušení diskuze na webu obce, chvíli o soudních sporech bývalého, potom zase toho současného vedení a třeba taky o tajemném hřejícím kruhu ve sněhu – bez sněhu.
Vedle těchto témat mi proto teoretické rozvíjení otázky možného využití obecní louky připadá jako slabá káva, ne jako důvod k napětí. Ledaže by za tím zase byla místní politika. A ta přece na půdu školy nepatří! Zastupitelé by ji proto měli nechat v pátek přede dveřmi. Diskutéři každopádně nebudou mít lehkou úlohu, vždyť partnery jim budou děti, citlivé, bezelstné a zároveň radikálně upřímné. Dospěláci by měli vážit každé slovo, aby budoucí, třeba i své, voliče nepřipravili tak brzy o iluze…