A blíží se i lyžařská sezona, na kterou se pilně připravují také ve skiareálech v našem regionu.
Lyžařská střediska Skiareál Čenkovice a Ski park Červená Voda vstoupí do nové sezony odděleně. Obě strany ale stále nevylučují možnost, že se střediska opět propojí, a klienti tak budou moci lyžovat na společnou jízdenku, jak tomu bylo v minulé sezoně. „V tuto chvíli se naše představy nepotkaly, ale možné je všechno. Pokud se změní něčí postoj, bude společná jízdenka,“ uvedl předseda Ski klubu Česká Třebová Jiří Zapletal.
Návštěvníci obou středisek se ovšem i tak mají na co těšit. V červnu letošního roku totiž začala v Čenkovicích stavba nové sedačkové lanové dráhy. Ta nahradí na Třebovské sjezdovce dva zastaralé vleky. Lanovka bude dvoumístná a bude mít celkem 14 podpěr. Nová lanová dráha s názvem Třebovská dvojka nabídne lyžařům vyšší přepravní komfort a rozmanitost. Bude vybavena nástupním pásem pro ulehčení nástupu. Přepravní kapacita bude srovnatelná s dřívějšími dvěma vleky. Současně dojde k prodloužení Třebovské sjezdovky více než o 50 metrů. V horní části sjezdovky vznikne nová modrá sjezdovka, jež se vyhne takzvanému „padáku“. Tím se zvýší přitažlivost střediska zejména pro lyžující rodiny s dětmi. Zahájení provozu lanovky se plánuje na začátek prosince.

Myslím, helmu nosím

Ani Ski park Červená Voda nezůstává pozadu. Návštěvníci se mohou těšit hned na několik novinek. Pro letošní sezonu bude připraven ski park pro děti s teleskopickým vlekem, který bude mít nastavitelné rychlosti, aby mu stačili i ti nejmenší. V lyžařském koutku bude i kolotoč a další zábava pro děti. Dámské toalety jsou vybaveny přebalovacími pulty, malých lyžařů se bude týkat i úprava jídelníčku v bufetu.
Na sjezdovce budou umístěny kamery, takže si v teple svého domova budete moci zjistit, jaká je ve středisku kvalita sněhu nebo návštěvnost. Na sjezdovce bude i radar, aby si lyžaři mohli kontrolovat svoji rychlost. „Jsme zastánci helem. U cyklistů je to již normální záležitost. Chceme se s pomocí radaru zasadit o to, aby helmy používali i lyžaři a aby si uvědomili, že jejich rychlost může překonat i 60 kilometrů v hodině. Máme připravené samolepky s logem Myslím, helmu nosím,“ řekl Radek Procházka, ředitel společnosti Ski park Červená Voda. Školám a lyžařským oddílům bude určen výhodný cenový balíček a nejen pro ně je k dispozici testovací centrum, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet špičkové modely lyží některých renomovaných značek.

Tahákem je carvingová trať

Moderní areál Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem se už několik let rozrůstá.
Resort budovaný na hranici Olomouckého a Pardubického kraje nabízí lyžařům a snowboarďákům čtyřsedačkové lanovky i atraktivní sjezdovky. „V Dolní Moravě roste ucelené a komplexní centrum turistického ruchu s celoročním provozem, a řadí se tak mezi největší investice do turistického ruchu za posledních dvacet let v Česku,“ řekl před časem Deníku obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán.
Návštěvníky vyvezou na svahy čtyřsedačkové lanovky, dolů se pak pustí sjezdovkami všech stupňů obtížnosti a tahákem je například ideální carvingová trať široká osmdesát metrů. Délku má celých 1200 metrů a nese název Sjezdovka U Slona.
Vskutku unikátem je sáňkařská osvětlená trať, na kterou si budou moci lidé v areálu vypůjčit brzděné saně. Trasa je kompletně zasněžovaná a měří dva a půl kilometru.

Za zkoušku bude stát i Králičák

Jen „co by kamenem dohodil“ je od Dolní Moravy vzdálen Ski areál Králičák, který spojuje svahy v Hynčicích pod Sušinou a Stříbrnicích v jeden moderní resort. Provozovatelé myslí na celou rodinu a prohlašují: „Investovali jsme do všeho, co je třeba k tomu, abyste se u nás cítili jako v pohádce.“ Sázejí přitom na bezpečnost, pohodlné zázemí a rozmanitost.
Areál nabízí deset sjezdovek (od dětské loučky až po černou), lanovku a šest lyžařských vleků, běžkařské trati, Sněžnou školku s atrakcemi a hlídáním dětí, půjčovnu a servis, občerstvení a širokou nabídku ubytování, relaxace i zábavy. „Bezdotykové turnikety, nové sjezdovky, perfektně seřízené vleky bez čekání, občerstvení… Přijeďte se podívat!“ vyzývají provozovatelé Ski areálu Králičák. Zkrátka prý nepřijdou ani příznivci snowboardů. Návštěva tohoto areálu může být pro fandy zimních sportů zajímavým tipem.

Slevy pro rodiny, děti i seniory

Mnoho lyžařů z našeho regionu zůstává věrných lyžařskému středisku v Říčkách v Orlických horách. To už zveřejnilo nový ceník pro blížící se sezonu. „Vyšli jsme vstříc mnoha žádostem a zavádíme slevy pro děti, rodiny s dětmi, seniory a rozšiřujeme slevy pro školní kurzy,“ uvedl Stanislav Havel, jednatel Ski klubu Ústí nad Orlicí, který areál provozuje.