Výkyvy loňského zimního počasí nezůstaly bez odezvy – po těchto špatných zkušenostech řada lyžařských středisek investovala zejména do zasněžovací techniky. Někde obohatili nabídku také o možnost vyzkoušet si méně tradiční zimní povyražení, například snowtubbing (jízda na nafukovacích duších), snowcart (řiditelné sáňky) nebo skiboarding (jízda na krátkých širokých lyžích). Na některých místech došlo ke zvýšení cen za lanovky a vleky, ale celkově se to na přílivu návštěvníků neprojevilo.

Špindlerův Mlýn

 

Krkonoše jsou u nás nejvyhledávanější lyžařskou oblastí a Špindlerův Mlýn zřejmě nejznámějším českým zimním střediskem. Ročně jej navštíví na 750 tisíc lyžařů, kteří mohou využít šestadvacet kilometrů sjezdových tratí, z nichž většina může být technicky zasněžována.

Pro všechny zdejší lanové dráhy a vleky platí jednotná permanentka, která se prodává u nástupních stanic ve Svatém Petru, Helmovce, na Medvědíně či na Horních Mísečkách. Centrem je areál Svatý Petr se třemi lanovými dráhami a pěti vleky.

Kromě toho zde zájemci najdou také snowpark a U-rampu. Přepravu mezi areály zajišťují skibusy, které dopraví zájemce i na večerní lyžování na Hromovku. Letos nově zajíždějí také do lokality Labská.

Zkrátka však nepřijdou ani běžkaři, pro něž je zde připraveno šestnáct běžeckých tratí o celkové délce 91 kilometrů, které jsou výchozím místem pro hřebenové túry. Běžkařům letos poprvé slouží spoje zvané zimobusy, které vyjíždějí vždy ve středu a v neděli.

Pec pod Sněžkou

 

K českým špičkovým lyžařským areálům patří také Pec pod Sněžkou. Deset vleků a čtyřsedačková lanovka o celkové délce téměř 7500 metrů přepraví až 8750 lyžařů za hodinu. Z více než deseti kilometrů sjezdovek mohou být od loňského roku dvě třetiny uměle zasněžovány.
Samozřejmostí jsou zde půjčovny lyží, servisy a lyžařské školy, kde vás naučí lyžovat i jezdit na snowboardu

Janské Lázně

 

Lyžařský areál Černá hora – Janské Lázně se v současné době velmi rychle rozvíjí a díky tomu patří mezi čtyři nejlepší česká lyžařská střediska. Zdejší sjezdovky se svou délkou dosahující až tří kilometrů patří v Čechách k nejdelším. Nacházejí se na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory a jsou vybaveny zařízením na výrobu umělého sněhu.

Lyžaři mají k dispozici dvě lanové dráhy a dvanáct lyžařských vleků. Osmimístná kabinková lanovka Doppelmayr, která je v provozu už druhou sezonu, se stala nejmodernější lanovkou v ČR. Zdejší různorodé lyžařské terény jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Ti, kteří dávají přednost běžkám, mohou využít padesáti kilometrů strojově upravovaných tratí a na své si přijdou také sáňkaři na Černohorské sáňkařské cestě.

Černý Důl

Krkonošský skipark Černý Důl se pro tuto sezonu zařadil mezi špičková střediska s pěti hvězdičkami, ale pro zákazníky jsou zajímavé i ceny. „Lyžařské areály společnosti Markid – skiparky Černý Důl a Dolní Dvůr – jako jedny z mála středisek nezdražovaly. Návštěvníci tak za sedmihodinové celodenní lyžování zaplatí pouhých 490 korun v Černém Dole a 360 Kč v Dolním Dvoře,“ uvedl Radek Etrych ze společnosti Markid.

Novinkou je také garanční skipas na deset dní v sezoně, který vytváří laciný ekvivalent k sezonnímu skipasu. Návštěvníci tak mohou přijet na celodenní lyžování, kdykoli se jim to bude během zimní sezony hodit – a to pouze za 400 korun na den.