Sto let skautingu si dnes připomíná 40 milonů skautů po celém světě. Mnoho z nich se dnes vypravilo na hory a kopce, aby za úsvitu vzpomněli stého výročí zahájení prvního skautského tábora na světě. Jsou mezi nimi tisíce skautů z Čech a Moravy, které dnes vystoupily na sto dvacet hor a kopců v republice. Dnes tedy bude možné potkat skauty také například na Sněžce, Svatém kopečku u Olomouce, na Řípu, Pradědu, Milešovce nebo Ještědu. Výstup na Králický Sněžník pořádá Krajská rada Junáka Pardubického kraje, akci finančně podpořil Pardubický kraj. Organizace se ujalo skautské středisko Letohrad, očekávala se účast zhruba dvou stovek skautů a skautek.

Tisková zpráva

30. června 2007

Čeští skauti přivítají nové století skautingu také na Králickém Sněžníku Prvního srpna uplyne právě přesně sto let od chvíle, kdy byl zahájen první skautský tábor na světě. Skautské století a příchod druhého přivítá 40 000 000 skautů na celém světě a mezi nimi také tisíce skautů na 120 horách a kopcích v Čechách a na Moravě.

Skupinky skautů a skautek vyrazí na kopce brzy ráno, aby jako jedni z prvních spatřili úsvit dalšího století, ve kterém bude skauty na celém světě spojovat nejen symbolický šátek, ale především životní hodnoty a postoje a přístup k přírodě a k druhým lidem.

Na Králický Sněžník vyrazí individuální skupinky skautů z celého Pardubického kraje ve středu brzy ráno. Některé z nich vrchol dorazí již před východem slunce a společně s tisíci skauty po celém světě si při úsvitu připomenou zrod skautského hnutí. V pravé poledne se pak na vrcholu uskuteční symbolický nástup přítomných ke společné vzpomínce a zamyšlení.

Na akci, kterou pořádá Krajská rada Junáka Pardubického kraje a organizuje skautské středisko Letohrad a kterou finančně podpořil i Pardubický kraj, se očekává účast víc jak 200 skautů a skautek.

Na vrcholy hor a kopců se chystají vyšplhat skauti na celém světě. První spatří nové století skautingu skauti ostrovního státu Kiribati, postupně se budou přidávat tisíce skautů z 216 států a teritorií, ve kterých dnes skauting existuje. Velká skupina se chystá vyšplhat na nejvyšší horu Alp Mont Blanc. V ČR budete moci 1. srpna 2007 potkat skauty nejen na Sněžce či Králickém Sněžníku, ale také třeba na středočeském hradu Zvířetice, na Svatém kopečku u Olomouce, na Řípu, litoměřickém Radobýlu, na jesenickém Pradědu, v Českém středohoří na Milešovce či Lovoši, libereckém Ještědu, Děčínském Sněžníku. Česká výprava se chystá také na skotský Ben Nevis, nejvyšší horu Spojeného království.

U příležitosti skautských narozenin právě probíhá také největší skautské setkání na světě jamboree. V anglickém Essexu vyrostlo skautské město se 40 000 obyvateli. To je stejně, jako má obyvatel třeba město Mladá Boleslav. „Jamboree nepřináší jen hry, sporty, dovednosti a zpěv, ale je založeno na poznávání nových přátel napříč národy, náboženstvími i etnickými skupinami. Zakladatel skautingu lord Baden-Powell chtěl ukázat, že to, co se nedaří dospělým – domluvit se – dokáží mladí lidé,“ vysvětluje smysl setkání Pavel Trantina, zahraniční zpravodaj Junáka.

Jamboree

• Koná se v Hylands Parku v Chelmsfordu. Rozkládá se na 574 akrech zalesněné plochy, pastvin, jezer, rybníků a zahrad. Zabírá zhruba tolik plochy, jako když vedle sebe položíte 16krát londýnskou ZOO nebo téměř osm Disneylandů.

• Během desetidenního pobytu na jamboree 40 000 strávníků sní přes 1,2 milionu jídel. Mezi nimi bude 60 tun jablek, 133 334 hlávek salátu, 567 812 litrů mléka/tekutin, 33 333 bochníků chleba, 50 000 kg kuřat, 6 250 kg sýra, 16 000 lahví kečupu, 800 000 mrkví, 26 667 trsů banánů, 800 000 vajec.

• Českou republiku bude reprezentovat 285 skautek a skautů. Ti, kteří na jamboree nejedou, vyrobili pro účastníky pohledy se svými adresami. Můžou se pak těšit na zprávu od skautů z různých koutů zeměkoule od Senegalu přes Thajsko či Aljašku až po Chile.

• Na účastníky čeká nabitý program: oslava skautského století a úsvit století nového, hry a soutěže, sport, globální vesnice, Food Festival, environmentální koutek, rafting, plachtění, horolezecká stěna, diskuze o problémech, které pálí dnešní svět, globální otázky atd.

Junák – svaz skautů a skautek

• Junák – svaz skautů a skautek má 46 tisíc členů a je největší organizací dětí a mladých lidí v ČR.

• Čtyři tisíce dospělých pracují jako vedoucí skautských oddílů. Další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti. Skauting má tedy víc pracovníků, než například Česká televize (2500) nebo všechny české pobočky firmy McDonalds (3600). Činnost dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.

• Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu cca 40 milionů dětí a mladých lidí – z téměř všech zemí světa.

• Skauting je zaměřen na všestranný rozvoj osobnosti mladých lidí. V kolektivu kamarádů a prostřednictvím zábavného programu lidé získávají široké spektrum důležitých dovedností – mimo jiné třeba sociální dovednosti, které škola rozvíjí spíš druhotně.