Podle vedoucích středisek Junáka na Orlickoústecku se změna dotkne zejména provozních záležitostí, přičemž veřejnost ji ani nemusí postřehnout. „Lidé naši organizaci stejně spíše vnímají jako skauty," řekl vedoucí lanš-
krounského střediska Jiří Dušánek, který přejmenování akceptuje, ačkoliv při volbě podporoval zachování stávajícího jména.
Neutrální postoj k věci zaujímá vedoucí oddílu vlčat skautu v Chocni Marek Adamec. Novinka podle něj má i jeden přínos. „Kratší název bude praktičtější. Původní byl dlouhý, zvláště pokud se za něj ještě připojilo místní označení střediska. Čím delší byl, tím obtížněji se vešel do kolonek ve formulářích a smlouvách," poznamenal.

Členů přibývá

Ke skautskému hnutí se v České republice hlásí každým rokem více zájemců. Za posledních osm let se členská základna Junáka zvýšila o více než čtvrtinu a nárůst v uplynulém roce byl dokonce největší za posledních 25 let. „Nové zájemce přitahuje jak pestrý program, tak třeba i výchova k zodpovědnosti a parta kamarádů. Skauti jsou s 53 000 členy největší výchovnou organizací pro děti a mládež v zemi," uvedla mluvčí Junáka Jitka Taussiková.
„V době, kdy čím dál více dětí tráví čas o samotě u počítače nebo s telefonem v ruce a ve společnosti obecně klesá zapojení do organizovaných aktivit, zažívají skauti opačný příběh," dodala.
Větší zájem dětí zaznamenala i střediska na Orlickoústecku. „Nárůst počtu členů je patrný v celém okrese, takže je to spíše trend populační. U nás v Chocni se také projevuje. Máme teď nejvyšší počet členů za několik posledních let," říká Marek Adamec. Náborové akce už proto nedělají, stejně tak jako v Lanškrouně, kde se skauti aktivně zapojují do veřejného dění a během roku pravidelně pořádají několik podniků. „Nemíváme problém s naplněním kapacity svých oddílů. Děti se s námi mohou seznámit na dětském maškarním karnevalu. Dále připravujeme celodenní program na Lanškrounské kopě, skautskou drakiádu a o adventu předáváme betlémské světlo," vyjmenoval aktivity základny Jiří Dušánek.
Českotřebovské skautské středisko patří k největším v Pardubickém kraji. Celkem 173 dětí a 64 dospělých členů navštěvuje 7 oddílů v klubovnách pod Horami a na Parníku. „A opět i u nás skautů a skautek oproti loňskému roku přibylo. Dokonce se po dlouhé době založil nový oddíl zaměřený na předškoláky. Takže pokud se chcete přidat, většina oddílů přijímá nové členy," vyzývá vedoucí střediska Javor Pavel Vomáčka v článku pro Českotřebovský zpravodaj.

Pestrý program

Starosta Junáka Josef Výprachtický vidí za trvale rostoucím počtem skautů zajímavý a pestrý program a dobrovolnou práci vedoucích. Důležitý je podle něj i rostoucí počet rodičů, kteří oceňují skautský oddíl jako místo založené na přátelství, fair play či zodpovědnosti.