Unikátní síť cyklostezek budovaných Regionem Orlicko – Třebovsko bude v nejbližší době rozšířena o další hotový úsek. V těchto týdnech totiž vrcholí práce na dokončení cyklostezky z Bezpráví přes Brandýs nad Orlicí do Chocně. Region Orlicko – Třebovsko už také zveřejnil předběžný termín jejího oficiálního otevření – pátek 4. září.

Rekonstruovali historickou lávku

Cyklostezky, které hvězdicově spojují Ústí nad Orlicí s Letohradem, Českou Třebovou a Bezprávím, jsou provozovány druhým rokem. Práce na úseku mezi Bezprávím a Chocní byly po poměrně náročné přípravě zahájeny letos v květnu. Ukončení stavby dodavatelem, jímž je firma Strabag, bylo naplánováno na listopad. Rychlý postup prací však umožní, nenastanou–li nečekané závažnější komplikace, otevřít stezku již začátkem měsíce září.
„Do stavby samozřejmě patří vedle samotných komunikací také odvodňovací systémy, veřejné osvětlení, vegetační úpravy, přeložky drážních kabelů, dopravní značení, odpočívadla a další objekty,“ připomněl manažer projektu Pavel Neumeister z ústecké firmy OHGS. Velmi zajímavým momentem stavby byla pak podle jeho slov rekonstrukce historické secesní lávky přes Tichou Orlici v Brandýse nad Orlicí. Původní projekt totiž s její opravou nepočítal, měla být odstraněna a nahrazena novou konstrukcí. Po jednání s vedením města a debatě s občanskou veřejností se ji ale nakonec podařilo zachránit.

„Musím připomenout, že nová cyklostezka nebude patřit výhradně cyklistům a bruslařům. Je totiž také jediným přístupem k pozemkům a usedlostem, k řece, k trati, k lesům a plní tedy funkci dopravní obslužnosti pro majitele a správce. Na cyklostezce platí pro všechny její uživatele běžná pravidla provozu na pozemních komunikacích a k nim je velmi žádoucí připojit ještě vzájemnou ohleduplnost všech uživatelů,“ dodává Pavel Neumeister.

Pochvalují si hlavně bezpečnou jízdu

Orlickoústecko se dnes může chlubit sítí cyklostezek, jakou hned tak jinde nenajdete. Uživatelé, ať už rekreanti, sportovci či lidé na cestě do školy nebo za prací, si je v absolutní většině chválí. „Začala jsem jezdit po cyklostezce teprve nedávno. Jezdíme společně s manželem, větší syn už umí na kole sám, malého vezeme v sedačce. Jsou to hezké výlety, na jaké bychom si po normální silnici netroufli. Tam je to často málem o život, s malými dětmi bych asi umřela strachy. Cyklostezky jsou výborné a pokud se na nich lidé naučí k sobě chovat, nebudou mít chybu. Problémů jsme ale zatím zažili minimum,“ řekla včera Orlickému deníku Hana z Ústí nad Orlicí.