Terénní cyklistické stezky vzniknou nejen v okolí Pekláku u České Třebové, ale také kolem Suchého vrchu. První bikeři by do terénu mohli vyrazit v létě 2020.

Sdružení obcí Orlicko dostane peníze na vybudování 20 km singltreků Orlicko-Kłodzko, dalších 40 kilometrů vznikne na polském území. „Jsme rádi, že jsme v konkurenci mnoha desítek projektů dokázali uspět,“ uvedl předseda sdružení Petr Fiala.

Projekt ocení i řidiči, kteří mají nyní problém na Červenovodském sedle zaparkovat. Jeho součástí budou dvě parkovací plochy o celkové kapacitě 90 míst. „Parkoviště by mohla být k dispozici již pro zimní sezonu 2019 – 2020,“ upřesnili zástupci sdružení Orlicko. Během letní sezony poslouží cyklistům, v zimě pak běžkařům, které láká oblast Buková hora-Suchý vrch.

„Podstatně se rozšíří nabídka atraktivit na našem významném území Červenovodského sedla a Suchého vrchu a uleví se parkujícím, zejména v zimě. Kdo zná situaci v běžkařské sezoně, ví, o čem mluvím,“ těší Petra Fialu. Počítá se také s vytvořením společné mapy se zakreslením tras a vytvořením speciální mobilní aplikace. Vše zastřeší společné logo.

Rozpočet projektu Singletracky Orlicko-Kłodzko je 1,456 milionu Euro, z toho dotace činí 1,237 milionu. Rozpočet části realizované Sdružením obcí Orlicko je 640 tisíc Euro, dotace činí 576 tisíc. Podíl Orlicka uhradí prostřednictví mimořádných členských příspěvků města a obce, jejichž katastrů se projekt týká. Na polské straně jsou partnery gminy Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Międzylesie a dále Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej.

Síť českých singltreků rozšíří i trasy na Pekláku u České Třebové. Jak již Deník informoval, vznikne zde 15 kilometrů střední a vyšší obtížnosti, dále 4 kilometry sjezdových tratí a 25 kilometrů MTB tras.

„Jak jsme si zatím projekt rozfázovali, příprava tras v lese by měla začít na podzim, parkoviště bychom chtěli mít hotové letos před sezonou,“ uvedl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.