Nové tratě rostou v regionu jak houby po dešti.

Třebovský Peklák se stal trhákem

V létě byl otevřen Bike resort Peklák v České Třebové, který nabízí 15 kilometrů singletrailů, 4 kilometry sjezdových tras a 25 kilometrů tratí pro horská kola. Jsou tam trasy vhodné pro děti, méně zkušené jezdce i vyznavače adrenalinu.

Návštěvnost bike areálu předčila veškerá očekávání. Podle manažerky projektu Renaty Šedové velký zájem o areál potvrzovala i sobotní společná bikerská vyjížďka, která v České Třebové uzavírala projekt budování tratí Singletrack Glacensis. „Bylo vidět, jak je areál využíván a oblíbený bikery. Parkoviště bylo zaplněné auty, na pumptracku jezdily děti pod dohledem rodičů, spousta lidí jezdila sjezdové i single-trackové tratě,“ uvedla Šedová. Data o návštěvnosti se budou teprve vyhodnocovat, ale už teď je jisté, že půjde o vydařenou první sezonu.

Také v horském resortu Dolní Morava patří traily k vyhledávaným sportovním zážitkům. Tratě jsou tam pro začátečníky i pokročilé, ve výstavbě je mamutí trail s nejtěžší obtížností pro zkušené bikery. Otevřen má být na podzim. Nabídne spousty terénních vln, klopených zatáček, dřevěných lávek i technické skoky.

Další singletracky budou o kus dál na území Suchého vrchu a Bukové hory. Investorem je Sdružení obcí Orlicko, které na trasy o délce zhruba 20 kilometrů získalo dotaci z česko-polských fondů. Práce šly letos do finiše, otevření trailů se plánuje na jaro příštího roku.

Už letos byla v rámci projektu zvětšena parkovací plocha na Červenovodském sedle, v létě ji budou využívat vyznavači singletracků, v zimě běžkaři. „Parkoviště nebylo dostačující. Problémy s parkováním, které se zde objevovaly zejména v zimním období, se už snad nebudou opakovat,“ konstatoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Další trasy plánuje i Vysoké Mýto

Ve výstavbě singletrailů chce třetí etapou pokračovat i Vysoké Mýto. Nová šestikilometrová trasa by měla vést od Vinic kolem rybníku Chobot. Absolvovat by ji bylo možné celou, nebo jen dílčí úseky od jedné lesní cesty ke druhé. „Rádi bychom s jejím vybudováním začali už v příštím roce. Uvidíme, jak nám budou vycházet finan-ční prostředky, případně zda se nám opět podaří získat krajskou dotaci,“ uvedl místostarosta města Martin Krejza.

V předchozích letech už město vybudovalo trailové tratě na Vinicích, jsou dlouhé 2,14 kilometru a mají úseky s různým stupněm náročnosti. „Ohlasy na ně jsou velké, sjíždí se sem lidé ze široka daleka. Vysokomýtští je kvitují, protože jsou velmi kvalitní,“ dodal místostarosta. Na Vinicích vznikl multifunkční sportovně relaxační areál, který doplňuje také pumptracková dráha, workoutové tělocvičny, různé herní prvky či výběhové schody.