„Ve 12 hodin vyjely jednotky hasičů u Chrudimi ke kruhovému objezdu mezi Medlešicemi a Chrudimí. Vítr zde převrátil přívěs kamionu, který převážel 8 tun polystyrenu,“ uvedla tisková mluvčí HZS Pardubického kraje Petra Malátková Hofmanová.

Vítr převrátil zadní část návěsu, který se utrhl i s podvozkem. Při odklízení vozidla bylo tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti. Během nehody bylo poškozeno i značení na silnici.

„Návěs bylo nutné nejdříve zabezpečit vzpěrnými tyčemi a poté pomocí jeřábu narovnat, aby svou tíhou jednak nepřevrátil samotné vozidlo a aby bylo možné naložit nástavbu i s odtrženým podvozkem na odtahovou službu,“ doplnila Hofmanová.

Automobil na zasněžené silnic. Ilustrační snímek
Řidiče v Česku potrápilo sněžení a vítr. Na některých místech se tvořila ledovka

S větrem zápasí také energetici.

„Během dnešní noci a dopoledne jsme kvůli silnému větru evidovali mírně zvýšenou poruchovost v Královéhradeckém kraji – 4 poruchy na vedení vysokého napětí, v Pardubickém kraji to bylo během dopoledne 5 poruch na vedení vysokého napětí a na Vysočině 2 v okolí Jeřišna,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Většina poruch v ranních hodinách byla snadno opravitelná a na většině míst tak je vše opět v provozu. Přes den lze ale stále očekávat silný vítr a na horách sněžení, takže pravděpodobné jsou další poruchy. Pro případ nouze vedení skupiny ČEZ posílilo pracoviště dispečinku a callcentra.

Problémy vítr přinesl i do horského resortu Dolní Morava, kde museli zastavit několik vleků.

„Z důvodu silného větru zůstává mimo provoz vlek a sjezdovka Slamník a Mamutí horská dráha. V provozu zůstává pouze vlek Ondráš,“ uvádí resort na svém facebooku.

„Poruchy byly převážně v horských a podhorských oblastech a byly způsobeny velmi silným větrem, pády stromů a větví do vedení, padaly i vodiče,“ uvedla Beránková za ČEZ.